Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Czorsztyn
Miejscowość
Sromowce Wyżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Stanisława BM
Tagi
rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06872
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Nepomucena powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została przeniesiona razem z nim do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku.

Opis

Figura ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście. W prawej, ugiętej i uniesionej ręce trzyma krucyfiks, lewą przytrzymuje przy boku biret. Twarz ma kwadratową, o migdałowatych oczach, krótkim, dużym nosie i wąskich ustach, okoloną krótką brodą i kręconymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w złoconą albę, srebrzoną komże ze złoconą koronką przy brzegu oraz złoconą almucję zapiętą pod szyją. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Zginął zrzucony z praskiego mostu Karola do rzeki Wełtawy. Najczęściej ukazywany jest jako adorujący krucyfiks trzymany w ręku, jak w omawianej rzeźbie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Jana Nepomucena powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została przeniesiona razem z nim do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-17

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności