Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Czarny Dunajec
Miejscowość
Piekielnik
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jakuba Apostoła
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/05332
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Ewangelisty powstała w drugiej połowie XVIII wieku. W nowo wybudowanym kościele została wtórnie wprawiona do ołtarza głównego.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z uniesioną głową, prawą rękę kładzie na piersi, lewą, opuszczoną, wyciąga w bok. Twarz ma kwadratową, o wydatnym podbródku, wąskich oczach, małym nosie i ustach, okoloną ciemnymi, falowanymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest srebrzoną tunikę z długimi rękawami i kołnierzykiem, przepasaną w talii oraz złoty płaszcz z czerwoną podszewką przewiązany diagonalnie przez lewe ramię. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figury św. Jana Ewangelisty i Marii różnią się pod względem formalnym od pozostałych rzeźb w ołtarzu głównym. Ich ikonografia wskazuje na to, że pierwotnie należały do grupy Ukrzyżowania, być może znajdującej się w ołtarzu lub na belce tęczowej. Święty Jan był bratem św. Jakuba Starszego, rybakiem z Galilei, najpierw został uczniem św. Jana Chrzciciela, a następnie stał się uczniem Chrystusa i jego apostołem. Był autorem Ewangelii, trzech Listów i Apokalipsy.
W ikonografii św. Jana przedstawiano jako młodzieńca, pozbawionego brody, gdyż przypuszcza się, że był najmłodszy spośród apostołów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Jana Ewangelisty powstała w drugiej połowie XVIII wieku. W nowo wybudowanym kościele została wtórnie wprawiona do ołtarza głównego. Jej ikonografia wskazuje na to, że pierwotnie należała do grupy Ukrzyżowania, być może znajdującej się w ołtarzu lub na belce tęczowej.

Bibliografia

Trajdos Tadeusz, "Piekielnik w epoce „starego kościoła”" , [w:] "Piekielnik na Orawie... niemal od zarania dziejów" , red.Hopciaś Zygmunt , Kraków 2019 , s. 7-54
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-23

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności