Św. Jacek

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Kocmyrzów-Luborzyca
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Podwyższenia Krzyża Świętego
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
lewy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/03828
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocene
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Oba ołtarze boczne razem z ich dekoracją figuralną zostały najpewniej wykonane w pierwszej połowie XIX wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na podstawie na planie prostokąta. Święty Jacek ukazany frontalnie, w kontrapoście, prawą rękę unosi ponad głowę, lewą kładzie na piersi. Twarz ma szczupłą, o zmarszczonym czole, podkreślonych kościach policzkowych i brodzie; oczy ma migdałowate, skierowane w górę, prosty nos i wąskie, rozchylone usta. Włosy krótkie, brązowe, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w biały habit ze złoconą lamówką i różowym szkaplerzem, na ramiona ma narzucony ciemnobrązowy płaszcz z kapturem i podwójną, złoconą lamówką, na stopach na czarne buty. Polichromia ciała naturalistyczna, o bladej karnacji.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jacek pochodził z rodu Odrowążów. Odbył nowicjat w klasztorze Dominikanów w Bolonii. Później wyruszył z misją zakładania nowych wspólnot w Europie. Ukazywany jest w habicie i płaszczu dominikańskim z tonsurą na głowie.
Święty Jacek przedstawiany był zazwyczaj z figurą Matki Boskiej oraz monstrancją, co odwołuje się do epizodu jego ucieczki z klasztoru w Kijowie, zaatakowanego według tradycji przez Tatarów. Jacek z płonącego kościoła wyniósł najpierw Najświętszy Sakrament, później w cudowny sposób odezwała się do niego figura Madonny, która upomniała się o ratunek. W wyciągniętej w górę ręce figura św. Jacka z Luborzycy być może trzymała pierwotnie monstrancję.
Figury z ołtarzy bocznych formalnie nawiązują do elementów wyposażeń kościelnych wykonywanych w XIX wieku przez warsztaty w Tyrolu i Austrii, które często sprowadzane były do Polski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Odpryski polichromii, zabrudzenia.

Streszczenie

Oba ołtarze boczne razem z ich dekoracją figuralną zostały najpewniej wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Figura przedstawia św. Jacka w habicie i płaszczu dominikańskim z tonsurą na głowie.

Bibliografia

Witkowska Aleksandra, Jacniacka Maria, "Św. Jacek Odrowąż" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 7" , Lublin 1997 , s. 640-642

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jacek", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jacek-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności