Św. Archanioł Michał

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Osielec
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Filipa i Jakuba
Tagi
malarstwo XIX wieku św. Michał Archanioł Wojciech Eljasz
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy południowy
Identyfikator
DZIELO/05051
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1869 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem półkolistym. W centrum kompozycji znajduje się św. Michał Archanioł w dynamicznej pozie, strącający szatana do piekła. Archanioł ukazany w postawie stojącej, z prawą nogą cofniętą do tyłu, lewą depczący szatana, z podniesioną prawą ręką do góry, w której trzyma płomienisty miecz skierowany ostrzem w dół, a w lewej owalną tarczę z napisem „KTÓŻ JAK BÓG?”. Od miecza biegnie zygzakiem piorun w stronę szatana. Twarz archanioła trójkątna, z długim i prostym nosem, wzrokiem skierowanym w dół. Włosy średniej długości, kręcone, rozwiane do tyłu. Archanioł ubrany jest w zbroję legionisty rzymskiego: ma białą tunikę obszytą złotą lamówką na brzegu, srebrny pancerz, hełm z trójkolorowym pióropuszem, rzymskie sandały oraz czerwony płaszcz rozwiany na wietrze; natomiast na plecach ma białe skrzydła. Na dole kompozycji ukazany jest szatan w pozycji leżącej z głową z prawej strony obrazu, lewą rękę wznoszący ku górze. Twarz owalna z rogami na czole, karnacja ciemna. Ubrany jest w białą szatę, odsłaniającą nagie ramiona i nogi; na plecach ma szare skrzydła nietoperza. Tło jednolite, szare, rozjaśnione w górnej części obrazu. Rama drewniana, złocona, od wewnątrz profilowana, od zewnątrz zdobiona astragalem.

Zarys problematyki artystycznej

Pełne ekspresji dzieło znajdujące się w polu głównym ołtarza bocznego w kościele w Osielcu, wykonane zostało około 1869 roku przez krakowskiego malarza Wojciecha Eljasza i przedstawia św. Michała Archanioła, księcia i wodza chóru anielskiego, który strąca do piekła szatana. Malarz jest autorem szeregu obrazów o tematyce religijnej, znajdujących się obecnie na terenie województwa krakowskiego, w tym w Krakowie. Był uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Pracował przy restauracji ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim. Często kopiował znane schematy kompozycyjne, niemniej wykazując dużą swobodę i opanowanie rzemiosła. Nazywany jest jednocześnie „akademikiem i ostatnim barokowym malarzem religijnym”. W kościele w Osielcu znajdują się również jego inne obrazy, umieszczone w ołtarzach bocznych: „Św. Filip i św. Jakub”, „Św. Mikołaj” i „Św. Zofia z córkami”. Dzięki sygnaturze umieszczonej na obrazie św. Zofii możemy datować wszystkie dzieła malarza, znajdujące się w kościele na około 1869 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Pełne ekspresji dzieło znajdujące się w polu głównym ołtarza bocznego w kościele w Osielcu „Św. Michał Archanioł” zostało wykonane około 1869 roku przez krakowskiego malarza Wojciecha Eljasza. W kościele znajdują się również jego inne obrazy, umieszczone w ołtarzach bocznych: „Św. Filip i św. Jakub”, „Św. Mikołaj” i „ Św. Zofia z córkami”.

Bibliografia

"Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających, t. 2", Wrocław 1975
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Archanioł Michał", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-archaniol-michal

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności