Obraz św. Andrzeja oraz rzeźby w ołtarzach bocznych sprawił ksiądz Julian Łysek (proboszcz w Jabłonce w latach 1928-1967). Obraz autorstwa Kazimierza Puchały z 1953 roku wstawiono do ołtarza bocznego południowego, który powstał w pierwszej ćwierci XX wieku. Ołtarz przekształcono w 1950 roku. Osie boczne wykonali stolarze z Jabłonki: Czesław Kojs i Ignacy Suwada. W 2004 roku ołtarz wraz z rzeźbami i obrazami poddano gruntownej konserwacji.
Obraz w kształcie owalu ukazujący św. Andrzeja Bobolę na tle rozległego, sumarycznie oddanego pejzażu. Święty przedstawiony w półpostaci, frontalnie z głową skierowaną w prawą stronę, z prawą ręką złożoną na piersi, w której trzyma krzyż. Twarz szeroka, okolona krótką i siwą brodą, oczy skierowane ku górze, wokół głowy kolisty, złoty nimb. Święty jest ubrany w czarny habit i płaszcz jezuicki. Po prawej stronie obrazu orzeł i palma męczeńska. Po lewej stronie znajduje się słabo widoczna sygnatura: „(?) Puchała / 1953/ (?)”. Rama dopasowana do kształtu malowidła, złocona, zdobiona kimationem.
Obraz namalował w 1953 roku Kazimierz Puchała, malarz, autor projektów zespołu witraży w kościele Przemienienia Pańskiego w Jabłonce. Święty Andrzej Bobola urodził się 16 maja 1591 w szlacheckiej rodzinie. Studiował w Wilnie, pracował jako kaznodzieja, spowiednik i duszpasterz w więzieniach i przytuliskach. Od 1642 roku przebywał w Pińsku, prowadząc tam pracę apostolską wśród prawosławnych. Zginął śmiercią męczeńską w Janowie Poleskim, zamordowany przez Kozaków. Święty jest patronem archidiecezji białostockiej oraz kolejarzy. W ikonografii przedstawiany jest w stroju jezuity, z krzyżem w dłoni i palmą męczeństwa.
Dobry, ołtarz z dekoracją malarską i rzeźbiarską po konserwacji.
Obraz św. Andrzeja Boboli został namalowany w 1953 roku przez Kazimierza Puchałę. Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 roku w szlacheckiej rodzinie. Studiował w Wilnie, pracował jako kaznodzieja, spowiednik i duszpasterz w więzieniach i przytuliskach. Zginął śmiercią męczeńską w Janowie Poleskim, zamordowany przez Kozaków.
Maria Działo, "Św. Andrzej Bobola", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-andrzej-bobola-4