Stalla

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
stalla styl neogotycki
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/04457
Kategoria
stalla
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Stalle na rzucie wydłużonego prostokąta, jednorzędowe, trójosiowe. Zaplecek wysoki, trójdzielny, złożony z trzech łuków ostrych, z których środkowy jest najwyższy. Łuki wypełnia ślepe maswerkowanie: w centralnym w formie rozety wypełnionej czworoliściem powyżej arkady, z przyłuczami dekorowanymi trójliśćmi, w bocznych w formie trójliści. Krawędzie łuków są zdobione żabkami, każdy wieńczy kwiaton.
Siedziska są od przodu poprzedzone ścianką z parapetem, która jest od frontu dekorowana czterema polami. W górnej części w kształcie wąskiego pasa wypełnionego trójliśćmi, w dolnej trzema kwadratowymi polami, z których środkowe wypełnia romb o wklęsłych krawędziach wpisany w czworoliść ujęty w okrąg, a boczne arkadkowanie. Boczne ścianki stalli zdobione motywem czworoliścia wpisanego w okręgi powyżej arkadki. Siedziska nieprzedzielone. Stalla pomalowana na kolor ciemnobrązowy.

Zarys problematyki artystycznej

Stalle (z franc. stalle, z wł. stallo), to ławy kościelne rozpowszechnione od XI wieku. Bogato zdobione, z wysokimi zapleckami, często z baldachimem, oparciami i klęcznikami stawiane były przy ścianach prezbiterium. Były przeznaczone dla duchowieństwa lub zasłużonych osobistości. Stalle w Mucharzu można określić jako neogotyckie. W ich budowie wykorzystano formy i dekoracje powszechne w czasach późnego średniowiecza, włączając je w dziewiętnastowieczną, uproszczoną strukturę siedzeń. Jako przykład można wskazać wykorzystanie w płycinach motywu maswerkowania, który wypełniał otwory lub blendy w okresie gotyku, zdobiące krawędzie żabki i wieńczące zaplecki kwiatony.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

W prezbiterium kościoła w Mucharzu ustawiono neogotycką stallę wykonaną na przełomie XIX i XX wieku. W jej dekoracji wykorzystano motywy sztuki okresu późnego średniowiecza takie jak maswerkowanie, żabki oraz kwiatony.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Stalla", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stalla

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności