Stalla

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Korzkiew
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Parafia Św. Jana Chrzciciela
Tagi
stalle
Miejsce przechowywania
ściana północna prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/14559
Kategoria
stalla
Ilość
1
Czas powstania
po 1630, przed około 1650 rokiem
Technika i materiał
drewno cięte, techniki stolarskie i snycerskie, polichromowane, fladrowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 185 cm
wysokość – 282 cm
głębokość – 117 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Stalle wymieniono w wizytacjach z 1727 i 1783 roku: „ławki wzorem stallów dla księży”, a także w dziewiętnastowiecznych inwentarzach kościelnych (1828, 1836, 1843, 1844).

Opis

Stalle jednorzędowe, dwusiedziskowe, z wysokimi zapleckami i przedpiersiem oraz wydatnym baldachimem, ustawione na wysokim postumencie. Przedpiersie dzielone siedmioma płycinami, z których dwie skrajne ustawione pionowo a środkową poziomo z malowaną dekoracją w polu. Reszta płycin o wykroju w kształcie litery L, fladrowana, ujęta w profilowane ramy, otaczająca płycinę środkową. Siedziska fladrowane, wypełnione malowanymi płycinami w ramach, zawierającymi rozety. Zaplecki podzielone zdobionymi geometrycznie pilastrami, podtrzymującymi uproszczone belkowanie i gzyms. Między pilastrami dwa prostokątne pola wypełnione malowanymi niszami z symetryczną, stylizowaną dekoracją roślinną na kształt arabeski, położoną na tle imitacji boniowanego muru. Boki zaplecków wklęsło-wypukłe, zdobione malowanym ornamentem kartuszowo-zawijanym. Podniebie baldachimów dekorowane malowanymi naprzemiennie płycinami w formie kasetonów ze stylizowanymi rozetami. Fryz zdobiony dekoracją roślinną, a gzyms podwieszonym kostkowaniem.

Zarys problematyki artystycznej

Stalle (z franc. stalle, z wł. stallo), to ławy kościelne rozpowszechnione od XI wieku. Bogato zdobione, z wysokimi zapleckami, często z baldachimem, oparciami i klęcznikami stawiane były przy ścianach prezbiterium. Były przeznaczone dla duchowieństwa lub zasłużonych osobistości. W Korzkwi w stallach zasiadali zapewne fundatorzy kościoła, a więc Aleksander Ługowski z rodziną i ich następcy. W dekoracji stalli wykorzystano malowane motywy barokowe, ornament kartuszowo-zawijany i girlandy utworzone z owoców. Ponadto stalle zdobione są techniką fladrowania, czyli imitowania słojów drewna poprzez odpowiedni sposób malowania.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Stalle w kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi między 1630 a 1650 rokiem. Są bogato zdobione dekoracją malarską, na którą składają się motywy ornamentu kartuszowo-zawijanego, girlandy z owoców oraz fladrowanie. Stalle były przeznaczone dla duchowieństwa lub zasłużonych osobistości. W Korzkwi w miejscu tym zasiadali zapewne fundatorzy kościoła, a więc Aleksander Ługowski z rodziną i ich następcy.

Bibliografia

Szlezynger Piotr, "Kościół pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi", Kraków 2004
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Maria Działo, "Stalla", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stalla-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności