rzeźba

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Lubień
Miejscowość
Krzeczów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
Miejsce przechowywania
prezbiterium; zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/12345
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około 1700 roku
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone, srebrzone
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Jako integralny element struktury ołtarza głównego w kościele w Krzeczowie figury aniołów w zwieńczeniu nastawy powstały zapewne około 1700 roku i wraz z zakupionym z kościołem wyposażeniem zostały przewiezione do Krzeczowa około 1760 roku.

Opis

Pełnoplastyczne figury uskrzydlonych aniołków ustawionych przeciwstawnie. Postaci zostały ukazane w pozycji siedzącej, z uniesionymi wysoko rękoma i skrzyżowanymi nogami. Biodra osłonięte wąską, złota szarfą przerzuconą przez ramię. Twarze owalne, pełne, okolone puklami brązowych włosów. Karnacje ciała w naturalnym, jasnokremowym odcieniu, policzki zaróżowione.

Zarys problematyki artystycznej

Parę figur aniołków znajdujących się w zwieńczeniu ołtarza głównego w kościele parafialnym w Krzeczowie charakteryzuje frontalny układ sylwetek, stosunkowo krępe proporcje anatomii ciał, szczególnie jednak zwraca uwagę sposób opracowania twarzy i skręconych w plastyczne pukle włosów. Zaokrąglone, pełne twarze aniołków o wyrazistych rumieńcach cechują przede wszystkim szeroko rozstawione oczy oraz krótkie zadarte nosy. Nosząca znamię prowincjonalnego warsztatu, tego typu fizjonomia jest typowa dla szeregu wizerunków aniołków zdobiących retabula z okresu około 1700 roku. Wywodzące się z antycznych przedstawień Erosa, uskrzydlone figurki małych aniołków, zwanych w epoce nowożytnej także puttami, występujące najczęściej w partii zwieńczeń nastaw ołtarzowych, mają charakter głównie ornamentalny. Często ich pozy, gesty oraz trzymane przez nie atrybuty nadają im funkcję figur asystencyjnych, bądź adorujących wizerunki w pobliżu, których zostały usytuowane.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania jest dobry.

Streszczenie

Jednym z elementów dekoracyjnych struktury ołtarza głównego w kościele parafialnym w Krzeczowie jest para aniołków w zwieńczeniu nastawy stanowiących jej integralną część.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "rzeźba", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzezba

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności