Portret króla Stefana Batorego powstał około 1900 roku w pracowni Jana Bąkowskiego na zlecenie księdza Jana Kniazia z Kozielska Puzyny, biskupa krakowskiego. Obraz jest kopią portretu z 1583, który namalował Marcin Kober ze zbiorów klasztoru misjonarzy na Stradomiu w Krakowie.
Portret w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem króla Stefana Batorego w centrum kompozycji. Król ukazany w postawie stojącej, delikatnie zwrócony w lewo, w prawej dłoni trzyma zwój dokumentu z pieczęcią. Twarz podłużna z długim nosem i małymi oczami, okolona ciemną i krótko przystrzyżoną brodą. Ubrany jest w jasnofioletowy żupan, czerwoną delię oraz żółte buty na wysokim obcasie, a na głowie ma ciemną i futrzaną czapkę z czarnym piórem. Tło ciemne, u góry i po bokach kompozycji podwieszona jest zielona kotara ze złotą pasmanterią. Rama drewniana, profilowana, złocona. Na odwrociu karteczka z drukowanym napisem „Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 43”.
Maria Działo, "Portret Stefana Batorego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-stefana-batorego