Jan Bąkowski urodził się 19 czerwca 1872 w Krakowie. W latach 1885-1898 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leopolda Löfflera, Teodora Axentowicza, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. Od 1903 roku uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Zmarł 10 października 1934.
Bąkowski malował głównie portrety, m.in. S. Tyszkiewicza, Walerii z Tarnowskich Mycielskiej, Róży Raczyńskiej (1906, Pałac w Rogalinie), Stanisława Biesiadeckiego (1902, Muzeum Regionalne w Jaśle), Franciszka i Julii Kamińskich (kon. XIX w., MNW), profesorów krakowskich (np. Władysława Kulczyńskiego, Feliksa Kreutza, Maksymiliana Nowickiego). Wykonał kopie portretów biskupów (kard. Zbigniewa Oleśnickiego, Mieczysława Ledóchowskiego) oraz część portretów królów (Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i in.) do Pałacu Biskupiego w Krakowie. Jest autorem konterfektu królowej hiszpańskiej Marii Krystyny Habsburskiej (1908, Muzeum Miejskie w Żywcu). Jego twórczość obejmowała również obrazy o tematyce religijnej, np. dwa obrazy w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie („Trójca Przenajświętsza”, „Święta Rodzina”), wizerunek „Najświętsze Serce Jezusa” w Sanktuarium w Łagiewnikach, stacje drogi krzyżowej w kościele w Jordanowie (1933) oraz obraz „Najświętsze Serce Jezusa” w świątyni w Zielonkach. Zaprojektował mozaikę do portalu fasady kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie (wyk. W. Pieczonka, 1934).
Paulina Kluz, "Jan Bąkowski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/ludzie/jan-bakowski