Portret Adama Stefana Sapiehy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo portretowe malarstwo XX wieku portret sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/21217
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1927 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 85 cm
wysokość – 120 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz namalowany w 1927 roku, sygnowany X. J. Kamiński.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, pozbawiony ramy. W centrum kompozycji, na szaro-brązowym tle ukazany siedzący w fotelu Adam Stefan Sapieha. Postać przedstawiona w ujęciu trzy czwarte z ciałem zwróconym w prawo. Kardynał został ukazany jako dojrzały mężczyzna o wyrazistych rysach twarzy z krótkimi, siwymi włosami. Wzrok skierowany w lewo. Prawa dłoń wsparta na oparciu fotela, lewa zaciśnięta w pięść, złożona na kolanach. Kardynał ubrany jest sutannę arcybiskupią oraz fioletową pelerynę, na piersi ma złoty pektorał. Fotel, na którym siedzi obity jest ciemnozieloną tkaniną dekorowaną w motywy roślinne, podłokietniki drewniane zakończone wolutami. W lewym, górnym rogu obrazu przedstawiony herb arcybiskupa. Na tle czerwonego płaszcza heraldycznego podbitego gronostajem, spiętego w narożach i zwieńczonego mitrą książęcą i czerwonym kapeluszem arcybiskupim z chwostami umieszczono trójpolową tarczę z godłami herbowymi zwieńczoną krzyżem arcybiskupim. W prawym dolnym rogu obrazu umieszczona sygnatura „X J. Kamiński (?) / 1927”.

Zarys problematyki artystycznej

Portret został namalowany na postawie fotografii, przedstawia Adama Stefana Sapiehę jako arcybiskupa metropolitę krakowskiego, którym został mianowany przez papieża Piusa XI 14 grudnia 1925.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; brak ramy.

Streszczenie

Portret został namalowany przez ks. J. Kamińskiego (?) w 1927 roku na postawie fotografii. Dzieło przedstawia Adama Stefana Sapiehę jako arcybiskupa metropolitę krakowskiego, którym został mianowany przez papieża Piusa XI 14 grudnia 1925.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Portret Adama Stefana Sapiehy ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-adama-stefana-sapiehy

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności