Portret Adama Pantinusa (Opatowczyka)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Adam Pontinus (Opatowczyk) malarstwo
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/20533
Kategoria
obraz
Czas powstania
po 1647 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 73 cm
Szerokość bez ramy – 53 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Opis

Obraz w kształcie owalu, w profilowanej ramie, zwieńczonej motywem rocaille'a. Na obrazie mężczyzna ukazany w trzech czwartych, do pasa, zwrócony w prawo, ubrany w togę z sobolowym, białym kołnierzem, z rękoma złożonymi w geście modlitwy. W prawej górnej części obrazu napis „Uera Effigies Serui Dei / M(agistri) ADAMI OPATOUŸ / S(anctae) Th(eologiae) D(octoris) Canonici Cath(edralis) Crac(oviensis) / mira abstine(n)tia Doctrina ac / vitae sa(n)ctitatae clarissimi. Eius / Ossa dum exhumaretur, instar/mijrha et violaru(m) spargebant / odorem. obiit A(nno) D(omini) 1647 / Die 9. (Novem)bris.”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz pochodzi z galerii zasłużonych kanoników kolegiaty św. Anny zlokalizowanej w zakrystii kościoła, której urządzanie rozpoczęto w drugiej ćwierci XVIII wieku. Obraz wpisuje się w szerszy nurt tworzenia galerii portretowych słynnych poprzedników, dla których niewątpliwym wzorem była galeria biskupów krakowskich w klasztorze Franciszkanów w Krakowie. Podobne galerie tworzono w kościołach klasztornych (np. Bernardynów w Alwernii). Portret Adama z Opatowa mógł powstać niedługo po śmierci duchownego. W następnym stuleciu otrzymał nową, rokokową ramę. Jego autorem był zapewne któryś z krakowskich malarzy o przeciętnych umiejętnościach warsztatowych. Nową ramę, w wyniku której zapewne obcięto płótno, obraz otrzymał w 2. połowie XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

dobry, całość przyciemniała

Streszczenie

Portret Adama z Opatowa, filozofa, teologa, rektora Uniwersytetu Krakowskiego powstał zapewne po jego śmierci. W następnym stuleciu otrzymał nową ramę. Jest jednym z kilku portretów duchownych zasłużonych dla kolegiaty św. Anny.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Portret Adama Pantinusa (Opatowczyka)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-adama-pantinusa-opatowczyka

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności