Obraz należał do zbiorów kardynała Józefa Puzyny.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ukazuje stojącego przy pulpicie w stroju pontyfikalnym kardynała. Twarz niemal zwrócona frontalnie, o silnym wyrazie, o rysach starczych, z rozwichrzonymi włosami sięgającymi ramion. Oleśnicki jest ubrany w biały humerał wokół szyi, purpurowy płaszcz, futrzany mucet z haftowanym kołnierzem, rękawiczki i infułę o bogatej kameryzacji. Kardynał stoi przed pulpitem i przytrzymuje palcem kartę leżącej na nim grubej księgi z metalowymi zawiasami. W lewej dłoni trzyma pastorał o złoconej, zdobionej liśćmi akantu krzywaśni. W tle murowana z kamienia ściana z gotyckim oknem i tarczą pod kapeluszem z godłem herbu Dębno. U dołu obrazu sygnatura "J. Bąkowski (1)900".
Portret Zbigniewa Oleśnickiego jest kopią drzeworytu z 1873 roku z "Albumu Jana Matejki", publikowanego w latach 1873-1876 w firmie zeszytów z tekstami objaśniającymi (w przypadku portretu Oleśnickiego autorstwa Władysława Wójcickiego). Drzeworyt Matejki wykorzystano na karcie pocztowej wydawanej na początku XX wieku, z której mógł korzystać Bąkowski.
Dobry, zabrudzenia ramy.
Józef Skrabski, "Portret kardynała Zbigniewa Oleśnickiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-kardynala-zbigniewa-olesnickiego