Portret króla Jana III Sobieskiego powstał około 1900 roku w pracowni Jana Bąkowskiego biskupa Jana Puzyny. Obraz jest kopią portretu z 1677 roku, autorstwa Jana Tricjusza ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Portret w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem króla Jana III Sobieskiego w centrum kompozycji. Król ukazany w postawie stojącej z prawą nogą wysuniętą do przodu, w prawej dłoni trzyma regiment, a lewą wspiera na rękojeści szabli, przypiętej do pasa. Twarz owalna z długim nosem i małymi oczami, z wąsami i wyraźnie zaznaczonym podbródkiem. Sobieski ubrany jest w oliwkowozielony żupan, przewiązany pasem kontuszowym oraz czerwony płaszcz – delię – z ciemną podszewką oraz żółte buty. Tło ciemne, u góry i po lewej stronie obrazu podwieszona jest kotara, u doły podłoga w kratownicę, a po prawej stronie stoi stolik, nakryty złotym obrusem. Na stoliku leżą insygnia królewskie: berło, jabłko i korona. Wyżej czerwona tarcza herbowa z koroną i godłem Królestwa – Orłem Białym z tarczą na piersi. Rama drewniana, profilowana, złocona. Na odwrociu karteczka z drukowanym napisem „Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 45”.
Maria Działo, "Portret króla Jana III Sobieskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-krola-jana-iii-sobieskiego