Para aniołów

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Raba Wyżna
Miejscowość
Raba Wyżna
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Św. Stanisława
Tagi
Anioł rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/05731
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
przed 1765 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, pozłocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Wyposażenie w kościele św. Stanisława w Rabie Wyżnej powstało prawdopodobnie przed 1765 rokiem, gdyż w aktach wizytacji z tego roku wymienionych jest siedem ołtarzy o innych niż w aktach poprzedniej (1728) wezwaniach i ilości. Figury aniołów powstały z przeznaczeniem do ołtarza głównego jako jego dekoracja rzeźbiarska. Najpewniej razem z ołtarzem były odnawiane i odmalowywane w latach 1841-1843, 1903, 1961-1969 i 1985.

Opis

Rzeźby ścięte z tyłu, drążone, ukazane jako siedzące na przerwanym przyczółku, skierowane w stronę ołtarza. Lewa figura pochylona, z uniesioną nad głową prawą ręką i wyciągniętą przed siebie lewą. Figura anioła po prawej, lewą rękę kładzie na piersi, prawą wyciąga przed siebie. Anioły mają pociągłe twarze, z wystającymi brodami, dużymi oczami, zadartymi nosami i pełnymi ustami, okolone silnie kręconymi włosami opadającymi na kark. Anioł po lewej stronie ubrany jest w niebieską, silnie drapowaną szatę, odsłaniającą częściowo tors, przerzuconą przez prawe ramię, podtrzymywaną na lewym ramieniu wstążką, otaczającą postać w partii bioder. Anioł po prawej ubrany jest w czerwoną, ekspresyjnie fałdowaną szatę odsłaniającą tors, przerzuconą przez lewe ramię i otaczającą postać w partii bioder. Skrzydła obu aniołów rozpostarte na boki, pozłocone. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figury aniołów formalnie różnią się od rzeźb biskupów z bramek ołtarza głównego, które pochodzą prawdopodobnie z jednego z retabulów bocznych i zostały wykonane przez inny warsztat. Anioły cechuje ekspresja w układach ciała i kształtowaniu przylegających, obficie drapowanych i lekko rozwianych szat. Ich ciało jest miękko modelowane, z zachowaniem poprawności anatomicznej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia, drobne przetarcia polichromii. Figury prawdopodobnie odnawiane i odmalowywane w latach 1841-1843, 1903, 1961-1969 i 1985.

Streszczenie

Figury powstały najpewniej jako dekoracja rzeźbiarska do ołtarza głównego, przed 1765 rokiem. Formalnie różnią się od rzeźb biskupów z bramek ołtarza głównego, które pochodzą prawdopodobnie z jednego z retabulów bocznych i zostały wykonane przez inny warsztat.

Bibliografia

Pietrzak Michał, "Kronika parafii Raba Wyżna, t. 1: 1835-1993", Raba Wyżna-Kraków 2011

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Para aniołów", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/para-aniolow-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności