Wyposażenie w kościele św. Stanisława w Rabie Wyżnej powstało prawdopodobnie przed 1765 rokiem, gdyż w aktach wizytacji z tego roku wymienionych jest siedem ołtarzy o innych niż w aktach poprzedniej (1728) wezwaniach i ilości. Figury aniołów powstały z przeznaczeniem do ołtarza głównego jako jego dekoracja rzeźbiarska. Najpewniej razem z ołtarzem były odnawiane i odmalowywane w latach 1841-1843, 1903, 1961-1969 i 1985.
Rzeźby ścięte z tyłu, drążone, ukazane jako siedzące na przerwanym przyczółku, skierowane w stronę ołtarza. Lewa figura pochylona, z uniesioną nad głową prawą ręką i wyciągniętą przed siebie lewą. Figura anioła po prawej, lewą rękę kładzie na piersi, prawą wyciąga przed siebie. Anioły mają pociągłe twarze, z wystającymi brodami, dużymi oczami, zadartymi nosami i pełnymi ustami, okolone silnie kręconymi włosami opadającymi na kark. Anioł po lewej stronie ubrany jest w niebieską, silnie drapowaną szatę, odsłaniającą częściowo tors, przerzuconą przez prawe ramię, podtrzymywaną na lewym ramieniu wstążką, otaczającą postać w partii bioder. Anioł po prawej ubrany jest w czerwoną, ekspresyjnie fałdowaną szatę odsłaniającą tors, przerzuconą przez lewe ramię i otaczającą postać w partii bioder. Skrzydła obu aniołów rozpostarte na boki, pozłocone. Polichromia ciała naturalistyczna.
Figury aniołów formalnie różnią się od rzeźb biskupów z bramek ołtarza głównego, które pochodzą prawdopodobnie z jednego z retabulów bocznych i zostały wykonane przez inny warsztat. Anioły cechuje ekspresja w układach ciała i kształtowaniu przylegających, obficie drapowanych i lekko rozwianych szat. Ich ciało jest miękko modelowane, z zachowaniem poprawności anatomicznej.
Zabrudzenia, drobne przetarcia polichromii. Figury prawdopodobnie odnawiane i odmalowywane w latach 1841-1843, 1903, 1961-1969 i 1985.
Figury powstały najpewniej jako dekoracja rzeźbiarska do ołtarza głównego, przed 1765 rokiem. Formalnie różnią się od rzeźb biskupów z bramek ołtarza głównego, które pochodzą prawdopodobnie z jednego z retabulów bocznych i zostały wykonane przez inny warsztat.
Paulina Kluz, "Para aniołów", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/para-aniolow-5