Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowa Biała
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
mała architektura sztuka drugiej połowy XIX wieku
Miejsce przechowywania
południowy węgar łuku tęczowego
Identyfikator
DZIELO/04863
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Nastawa nie została wymieniona w aktach wizytacji z 1832 roku, powstała zatem później, prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku.

Opis

Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, sarkofagowy, na cokole, z drewnianą mensą i kamiennym portatylem. Na froncie ołtarza namalowany owalny medalion ujęty wieńcem róż, z krzyżem, kotwicą i gorejącym sercem. Na ołtarzu tabernakulum w formie drewnianej skrzynki, ujętej parą kolumienek podtrzymujących imposty, z rocaille'owymi uszami. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym.
Nastawa ustawiona na cokole z wyłamanymi pod kątem czterema prostopadłościanami, dekorowanymi zwisami liściastymi. Retabulum ujęte dwiema parami kolumn, o trzonach dekorowanych rytą ornamentacją, z zewnętrzną parą ustawioną pod kątem, podtrzymującymi belkowanie, częściowo przerwane nad polem środkowym. Na belkowaniu fragmenty przerwanego, falistego przyczółka z siedzącymi puttami oraz para aniołków. W polu głównym wnęka w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym nadwieszonym, ujęta profilowaną ramą, z figurą Najświętszego Serca Jezusa. Wnęka otoczona stylizowanymi ornamentami – akantem, rocaille'm i roślinnym, pomiędzy kolumnami roślinne zwisy, w partii fryzu rozety. Nastawa ujęta uszami utworzonymi ze stylizowanego ornamentu roślinnego. Zwieńczenie w formie zbliżonej do stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem odcinkowym nadwieszonym, ujęte profilowaną ramą, przechodzącą po bokach w woluty, dekorowane muszlą, ornamentem roślinnym i uskrzydlonymi główkami anielskimi. W polu wnęka w formie analogicznej do zwieńczenia, w profilowanej ramie, z obrazem wizji św. Małgorzaty Alacoque. Struktura polichromowana w kolorach bladoróżowym i pomarańczowym, kolumny, profile i ornamentyka złocone, detal srebrzony.

Zarys problematyki artystycznej

Nastawa pod względem architektury, jak i dekoracji jest bezstylowa. Nawiązuje do prostych, nowożytnych struktur z przełomu XVII i XVIII wieku, choć odbiega od nich pod względem architektonicznym. Ozdobiona jest różnymi stylizowanymi ornamentami wzorowanymi na osiemnastowiecznym akancie i rocaille'u, uzupełnionymi nieokreśloną ornamentacją roślinną.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania, przetarcia polichromii i złoceń, zabrudzenia.

Streszczenie

Nastawa nie została wymieniona w aktach wizytacji z 1832 roku, powstała zatem później, prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Nastawa pod względem architektury, jak i dekoracji jest bezstylowa.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-148

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności