Nieznany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Tenczynek
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny św. Katarzyny
Identyfikator
DZIELO/08827
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1748-1765
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Wznoszenie murowanego kościoła w Tenczynku, w miejscu drewnianej świątyni rozpoczęto w 1728 roku. Jednocześnie z budową kościoła powstały jego nowe ołtarze – główny i dwa boczne. Ołtarz Matki Boskiej wspomniano w inwentarzu kościoła z 1748 roku, zatem powstał przed tą datą, ale nie był wówczas jeszcze pomalowany. Ołtarza św. Katarzyny w ten inwentarz nie wpisano, ale musiał powstać niedługo po sporządzeniu spisu, gdyż jest identyczny pod względem formalnym z wcześniej wspomnianym. Ołtarz wpisano do kolejnego inwentarza z 1765 roku.

Opis

Rzeźba z ołtarza św. Katarzyny przedstawia świętego w lekkim wykroku z prawą nogą nieco wysuniętą do przodu. Wzrok zwrócony przed siebie, włosy długie, broda krótka. Lewa ręka jest położona na piersi, zaś prawa opuszczona i lekko odsunięta od ciała. Płaszcz i tunika bogato drapowane i złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Cechy formalne figury nieznanego świętego (być może jednego z apostołów) w ołtarzu św. Katarzyny wskazują na autorstwo Ludwika Ladislawa, rzeźbiarza pochodzącego z Opawy, czynnego w Krakowie od 1741 roku. Do cech tych należy wydłużona sylwetka, miękko modelowane szaty z zaoblonymi marszczeniami oraz twarz o wydatnym płaskim nosie, z oczami o mocno zaznaczonych powiekach i charakterystycznych pogrubionych brwiach oraz krótkiej brodzie i kręconych wąsach. Tenczyńskie rzeźby podobne są do figur św. Józefa i św. Joachima w ołtarzu głównym w kolegiacie w Sandomierzu, które wykonał Ladislaw (dzieła potwierdzone archiwalnie) oraz przypisanych mu przez Annę Dettloff figur w krakowskich kościołach – św. Jana Nepomucena i św. Jana Kantego w ołtarzu św. Jana Chrzciciela w kościele Mariackim oraz figur w ołtarzu głównym w kościele św. Barbary.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura niezidentyfikowanego świętego (być może jednego z apostołów) powstała zapewne w latach czterdziestych XVIII wieku w warsztacie mało znanego rzeźbiarza Ludwika Ladislawa z Opawy, działającego w Krakowie od 1741 roku, autora dekoracji rzeźbiarskiej ołtarza głównego kolegiaty w Sandomierzu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Nieznany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-swiety-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności