Obraz „Nauczanie Marii” powstał w czwartej ćwierci XIX wieku, zapewne wraz z powstaniem całego ołtarza. Prawdopodobnie pierwotnie posiadał kształt prostokątny, o czym świadczy dokumentacja fotograficzna sprzed konserwacji w latach 2006-2007.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem delikatnie wklęsło-wypukłym przedstawiający scenę Nauczania Marii. W centrum kompozycji ukazana Święta Rodzina: św. Anna, św. Joachim oraz mała Matka Boska zasiadający przy stole. Anna ubrana w zieloną suknię i biały welon założony na głowę, nad jej głową biały, okrągły nimb z gwiazdą w polu. Prawą ręką przytrzymuje księgę, a lewą obejmuje Marię. Joachim ukazany za Matką Boską, ubrany w białą koszulę, w brązową suknię i niebieski płaszcz. Maria w różowej szacie podtrzymuje dłońmi otwartą na stole księgę, wokół jej głowy delikatny promienisty, biały nimb. Stół nakryty białym obrusem, na którym leżą: po lewej stronie jabłko, po prawej kiście winnego grona i gałązki róż. Przy dolnej krawędzi złoty rozciągnięty na boki kartusz z napisem „Anna Joahim i Marya”. Szeroka gama barwna, z przewagą zimnych kolorów. W tle daleki krajobraz, z wysokim drzewem, niebo jasnobłękitne.
Zaprezentowany na obrazie w Barwałdzie Dolnym temat stanowi ilustrację z dzieciństwa Matki Boskiej. Obraz powstał w czwartej ćwierci XIX wieku i charakteryzuje się stylem tzw. barokowo-ludowym. Niestety nie znana jest atrybucja dzieła. Żaden z apokryfów nie wspomina o tym, że św. Anna uczyła córkę pisać lub czytać. Jednak już w okresie wczesnego chrześcijaństwa w cyklach ukazujących życie Marii pojawiły się pierwsze tego typu przedstawienia. Rozwój tematu związany był z poszerzającym się kultem św. Anny. Prowincjonalny warsztat dzieła podkreślają niepoprawne proporcje anatomiczne, a także błąd artysty, który pomylił kolor szat sukni Matki Boskiej na prawej ręce, która sprawia wrażenie, iż św. Joachim oraz Maria mają jedną rękę.
Dobry, po konserwacji w latach 2006-2007 w pracowni Antoniego Guzika w Krzeszowicach.
Obraz „Nauczanie Marii" powstał w czwartej ćwierci XIX wieku. Ukazuje rzadko spotykany w sztuce temat ikonograficzny przedstawiający scenę z dzieciństwa Matki Boskiej. Obraz został wykonany w stylu barokowo-ludowym.
Maria Działo, "Nauczanie Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nauczanie-marii-4