Lot z córkami

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XVIII wieku
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/18676
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1780 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 101, 5 cm
wysokość – 93, 5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 77, 5 cm
Szerokość bez ramy – 97 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Lota z córkami został wykonany przez Josta de Molcka w 1780 roku.

Opis

Obraz w formie leżącego prostokąta. W lewej części obrazu Lot z córkami na tle pejzażu. Na pierwszym planie jedna córka, ukazana od tyłu, klęcząca, zwrócona w trzech czwartych w lewo, z głową zwróconą w prawo, nalewa wino z dzbana do kielicha. Ubrana jest w niebieską suknię, tors ma obnażony. Wokół niej leżą tkaniny oraz kosz z owocami i misa. Na drugim planie Lot z kolejną córką w pozycji siedzącej, zwróceni są w trzech czwartych w lewo, z głowami skierowanymi w prawo. Lot lewą rękę kładzie na kolanach, prawą wyciąga w stronę córki. Ukazany jest jako starzec z długą, siwą brodą i włosami. Ubrany w zieloną tunikę odsłaniającą tors i żółty płaszcz zarzucony na kolana. Po jego prawej stronie córka, która obejmuje ojca lewą ręką, prawą wyciąga w bok, trzymając w dłoni kielich. Twarz ma młodzieńczą, okoloną włosami upiętymi z tyłu głowy. Ubrana jest w żółtą suknię, obnażającą ramiona i pierś oraz różowy płaszcz zarzucony na kolana. Obie postacie siedzą na tle niebieskiej tkaniny zawieszonej na gałęzi drzewa, stojącego pośród skał. W prawej części obrazu pejzaż z postacią żony Lota zamienionej w słup soli. W oddali zaś widok miasta Sodomy niszczonej przez boga deszczem ognia i błyskawic. W lewym dolnym rogu sygnatura: „IOST de molck pinx”. Obraz ujęty profilowaną i złoconą ramą.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Po konserwacji.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Lot z córkami", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/lot-z-corkami

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności