Matka Boska z Dzieciątkiem

transept
rzeźba
XIX wiek (?)
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Rzeźba pełna, na cokole, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem. Maria przytrzymuje Jezusa prawą ręką, lewą opuszcza przed sobą, patrzy na wprost. Ma podłużną, pełną twarz z małymi, ciemnymi oczami, prostym nosem i szerokimi ustami. Jest ubrana z złotą suknię ze srebrnym paskiem, która drobnymi fałdami łamie się na wysokości stóp i złoty płaszcz ze srebrnym podbiciem, który wywija się na krawędziach. Dzieciątko siedzi, patrzy na Matkę, prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma jabłko królewskie, jest owinięte w pasie złotą szarfą. Obie postacie mają na głowach złote, otwarte korony. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, wykonana w XIX (?) wieku, została ustawiona na cokole w transepcie kościoła. Przedstawia Marię z Dzieciątkiem na rękach, które błogosławi i trzyma jabłko królewskie.

Agata Felczyńska , "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-26