Do 1976 roku zwieńczenie stanowił jedynie krzyż, bez obramionego obrazu, figury aniołów były ustawione po zewnętrznej stronie pilastrów, a struktura była polichromowana na kolory biały i niebieski. Obraz „Męczeństwo św. Bartłomieja” znajduje się w polu głównym od 2012 roku.
Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Mensa prostopadłościenna na profilowanym cokole, antepedium dekorowane trzema płycinami z plakietami z ornamentu roślinnego. Tabernakulum architektoniczne, w formie prostopadłościanu na profilowanym cokole, o ujętym wolutami wklęsło-wypukłym zwieńczeniu. Na ścianie frontowej drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym z uskokiem. Nastawa ołtarzowa ujęta pilastrami z płycinami ustawionymi na wysokich cokołach, na których wspierają się konsole podtrzymujące rzeźby aniołów. Podpory dźwigają pełne, wyłamane na ich osiach belkowanie, na którym posadowiono figury aniołków. W centrum kondygnacji prostokątna nisza mieszcząca obraz „Męczeństwo św. Bartłomieja”, ujęta prostokątną ramą dekorowaną w czterech miejscach kwitnącymi różami z liśćmi. Między polem obrazowym a belkowaniem kondygnacji unoszony przez dwa anioły kartusz z inskrypcją „ŚWIĘTY / BARTŁOMIEJU / MÓDL SIĘ / ZA NAMI”. Zwieńczenie o kształcie wklęsło-wypukłym, ujęte ulistnionymi wolutami, wypełnione obrazem powtarzającym jego kształt, przedstawiającym Jezusa Chrystusa. Na szczycie krzyż równoramienny o ramionach zakończonych trójlistnie, na tle glorii. Struktura ołtarza w kolorze kremowym; profile, detale i ornamenty złocone i srebrzone.
Ołtarz boczny lewy jest przykładem sztuki okresu rokoka, która rozpowszechniła się w drugiej połowie XVIII wieku. Struktura nastawy jest stosunkowo prosta i płaska, lecz bogato złocona i dekorowana – głównie licznymi postaciami aniołów, które ukazane w tanecznych pozach wskazują obrazy wypełniające pola i trzymają kartusz. Z uwagi na liczne przemiany trudno orzec, jak dokładnie wyglądała struktura w momencie budowy.
W 1979 roku ołtarz został odnowiony.
Ołtarz św. Bartłomieja powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Jest przykładem sztuki okresu rokoka, jednak z uwagi na liczne przemiany trudno orzec, jak dokładnie wyglądała struktura w momencie budowy.
Agata Felczyńska , "Ołtarz boczny lewy św. Bartłomieja", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-lewy-sw-bartlomieja