Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Mogilany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Identyfikator
DZIELO/04103
Kategoria
chrzcielnica
Czas powstania
początek XVII wieku
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 150 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Chrzcielnica powstała w początku XVII wieku do nowego, murowanego kościoła. Po 1976 roku zmieniono pokrywę.

Opis

Kamienna chrzcielnica na prostopadłościennej stopie. Trzon w formie balasu, w dolnej partii prostopadłościenny, przechodzący w nodus o wypukłych bokach dekorowany u góry liśćmi. Wyżej ujęty gzymsami prostopadłościan dekorowany rozetami. Czara półkolista, puklowana, zwieńczona gzymsem, dekorowana pod nim rozetkami. Pokrywa drewniana, w kształcie stożka podzielonego zbiegającymi się w góry taśmami i polach wypełnionych wcinającymi się w głąb trapezami; zwieńczona kulą z krzyżem. Krawędzie liści, rozety i dekoracje pokrywy złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji barokowej. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Dekoracja, zwana puklowaniem umieszczona na czarze chrzcielnicy charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku. Omawiana chrzcielnica należy do grupy podobnych paramentów, które na przełomie XVI i XVII wieku powstawały w pińczowskich warsztatach Santi Gucciego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji.

Streszczenie

Pochodząca z początku XVII wieku kamienna chrzcielnica została wykonana najpewniej w pińczowskim warsztacie Santi Gucciego.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-34

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności