Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Łękawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Józefa Robotnika
Tagi
krucyfiks rzeźba XX wieku
Miejsce przechowywania
belka tęczowa
Identyfikator
DZIELO/03561
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Krucyfiks z rzeźbą Chrystusa przybitą do krzyża trzema gwoździami. Figura zawieszona na szeroko rozłożonych, wyprężonych ramionach, w niewielkim zwisie. Sylwetka szczupła, o wyraźnie podkreślonej linii żeber i mostka. Głowa opada nieznacznie w kierunku prawego barku. Twarz podłużna, okolona krótką brodą, z zamkniętymi oczami; włosy długie, spływające na prawe ramię; na głowie korona cierniowa. Perizonium białe, przewiązane sznurem, odsłaniające prawe udo. Na ciele widoczne liczne strużki krwi spływające z ran. Krzyż prosty, gładki, ciemnobrązowy. Nad głową Chrystusa tabliczka w formie białej banderoli z napisem „IN / RI”.

Zarys problematyki artystycznej

Nazwa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Chrystus na krucyfiksie w kościele w Łękawicy został ukazany w tzw. typie Cristo morte, który ma pokazać zmarłego na krzyżu z opuszczoną bezwładnie głową i zamkniętymi oczami. Charakter wykonania rzeźby wskazuje na rzeźbiarza prowincjonalnego. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły jego nazwiska.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; drobne zabrudzenia i spękania.

Streszczenie

Krucyfiks powstał w XX wieku i nosi znamiona sztuki prowincjonalnej. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźby. Chrystus na krucyfiksie w kościele w Łękawicy został ukazany w tzw. typie Cristo morte, który ma pokazać zmarłego na krzyżu z opuszczoną bezwładnie głową i zamkniętymi oczami.

Bibliografia

Brandmair Kathrin, "Kruzifixe und Kreuzigungsgruppen aus dem Bereich der „Donauschule”", Petersberg 2015
"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności