Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo morte rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
kruchta
Identyfikator
DZIELO/08285
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała w pierwszej połowie XIX wieku. W późniejszym czasie została wtórnie zamontowana do nowego krzyża.

Opis

Figura umarłego Chrystusa przybita jest do krzyża o prostym zakończeniu ramion trzema gwoździami. Ciało w dużym zwisie, o układzie ramion przypominającym literę „V”, głowa opada na prawy bark, stopy skrzyżowane są w układzie prawa na lewą. Chrystus ma szczupłą i pociągłą twarz, o zamkniętych oczach, prostym, długim nosie i rozchylonych, szerokich ustach, okoloną brodą i włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma złoconą koronę cierniową. Jego ciało jest bardzo szczupłe z podkreślonymi mięśniami i ścięgnami nóg i użyleniem ramion oraz żebrami klatki piersiowej. Perizonium złocone, krótkie, zawieszone na podwójnym sznurze, odsłaniające prawe udo, ze zwisem tkaniny wzdłuż prawej nogi. Polichromia ciała naturalistyczna, z podkreśleniem bladej karnacji i z zaznaczonymi śladami męki. Na zakończeniu pionowej belki krzyża srebrzona banderola z napisem „IESU(S) NAZ[A]/RENUS REX / JVD(A)EORUM”.

Zarys problematyki artystycznej

Figura ma zachwiane proporcje sylwetki, mianowicie zbyt małą i szczupłą klatkę piersiową w stosunku do wielkości kończyn i głowy. Ciało modelowane jest w sposób silnie podkreślający fizyczny aspekt cierpienia Chrystusa, a więc z uwypukleniem wychudzonego korpusu z widocznymi żebrami i mostkiem oraz zapadłą płaszczyzną brzucha, jak również z licznymi, uwypuklonymi ścięgnami i użyleniem rąk. Układ perizonium zawieszonego na sznurze i odsłaniającego udo nawiązuje do krucyfiksów powstających w XVII wieku, jakkolwiek sam układ ciała figury oraz sposób jej modelowania wskazują na to, że została wykonana w XIX wieku. Jezus został ukazany w typie Cristo morte, a więc człowieka umarłego, w momencie, gdy skonał na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała w XIX wieku. W późniejszym czasie została wtórnie zamontowana do nowego krzyża. Jezus został ukazany w typie Cristo morte, a więc człowieka umarłego, w momencie, gdy skonał na krzyżu. Sposób modelowania ciała silnie podkreśla fizyczny aspekt jego cierpienia.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-42

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności