Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
krucyfiks sztuka religijna
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/00851
Kategoria
krucyfiks
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Pełnoplastyczna, polichromowana figura Chrystusa na krzyżu. Sylwetka zmarłego Chrystusa smukła, o naturalnej karnacji, z delikatnie zarysowaną muskulaturą. Ramiona uniesione do góry tworzą łuk palce dłoni wyprostowane. Nogi lekko ugięte w kolanach. Głowa nieznacznie przechylona w prawą stronę , twarz pociągła, oczy i usta zamknięte, nos szpiczasty o prostym profilu. Na prawe ramię spływa pukiel włosów, broda krótka, ciemnobrązowa. Na głowie brązowa korona cierniowa. Perizonium krótkie, białe, ukośnie udrapowane, z węzłem i kaskadą fałd sięgającą połowy prawej łydki. Dłonie i skrzyżowane stopy przebite gwoździami, ślad krwi przy ranie w boku. Krzyż współczesny.

Zarys problematyki artystycznej

Męka Chrystusa na krzyżu będąca ofiarą odkupienia ludzkich grzechów oraz późniejsze zmartwychwstanie oznaczające przezwyciężenie śmierci określają fundament religii chrześcijańskiej. Najważniejszym symbolem wiary i śmierci ofiarnej jest krucyfiks – plastyczne przedstawienie umierającego lub umarłego Chrystusa na krzyżu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Z punktu widzenia historii sztuki od XI wieku nacisk kładziono na pokazanie nie triumfu, lecz cierpienia Chrystusa. Zbawiciel jest ukazany w koronie cierniowej, z opuszczoną głową i śladami męki, sposób przedstawienia uwypukla jego osamotnienie. Omawiany zabytek jest przykładem dzieła dobrej jakości artystycznej, w którym prawidłowo oddano proporcje ciała i które wywołuje w widzach współczucie i smutek.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Nazywa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Bolechowickie dzieło zostało wykonane najpewniej w XX wieku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-132

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności