Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Kasina Wielka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Miejsce przechowywania
kościół dolny
Identyfikator
DZIELO/14426
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 86 cm
wysokość – 134 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 80 cm
Szerokość figury – 65 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Sprawiony do drewnianego kościoła parafialnego lub przeniesiony z krakowskiego klasztoru dominikanów, obecnie w nowym kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, lekko ścięta z tyłu; z widocznym koluszkiem na plecach . Chrystus rozpięty na krzyżu w lekkim zwisie ciała, z szeroko rozłożonymi rękoma i nogami lekko ugiętymi w kolanach; stopy przybite jednym gwoździem, założone prawa na lewą. Ukazany jako martwy, z głową zwieszoną na prawy bark Twarz pociągła, z krótkim zarostem i długimi włosami spływającymi na plecy i na prawy bark. Ciało z podkreśloną budową anatomiczną i muskulaturą; w lewym boku rana. Na głowie korona cierniowa spleciona z trzech cienkich gałązek. Wokół bioder sznur podtrzymujący skąpe perizonium o formie pasa draperii. U góry, na pionowej belce krzyża umieszczony poziomo titulus o postrzępionych bokach, z literami INRI. Karnacja ciała w odcieniu naturalnym ze strużkami i kroplami krwi, włosy i zarost brązowe, titulus biały, korona cierniowa i perizonium pozłocone.

Zarys problematyki artystycznej

Barokowy krucyfiks z drugiej połowy XVII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Drewniane polichromowane przedstawienie rozpiętego na krzyżu Chrystusa. Wykonane przez nieokreślonego rzeźbiarza małopolskiego. Sprawione w 2. połowie XVII wieku do drewnianego kościoła lub przeniesione w XIX wieku z klasztoru dominikanów w Krakowie. Obecnie w nowym murowanym kościele w Kasinie Wielkiej.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-119

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności