Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
Chrystus Zmartwychwstały rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/00867
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie; tkanina, haft złotą nicią
Wymiary podstawowe
wysokość – 100 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba pełna przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego w całej postaci, w kontrapoście. Prawą rękę ma zgiętą w łokciu, uniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma drzewiec zakończony krzyżem i proporcem. Głowa uniesiona, twarz okalają ciemne długie włosy i krótka broda. Płaszcz malowany na złoto, udrapowany wokół pasa odsłaniając nagi tors, za plecami rozwiana kaskada fałd. Podstawa rzeźby półkolista, polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Moment zmartwychwstania Chrystusa nie został opisany w żadnej z Ewangelii, wiadomo jedynie, co stało się następnego poranka. Artyści skupiali się zatem na ukazaniu w tym przedstawieniu faktu zwycięstwa nad śmiercią. Od czasów baroku zmartwychwstały Chrystus wskazuje prawą ręką w stronę nieba i ten gest jest zapowiedzią nadchodzącego wniebowstąpienia. W drugiej ręce trzyma chorągiew triumfalną będącą właśnie znakiem jego zwycięstwa. Złoto płaszcza odnosi się do splendoru i boskości. Zestaw zastosowanych symboli świadczy o wyjątkowym znaczeniu zmartwychwstania Chrystusa dla historii religii. Rzeźba wykazuje cechy sztuki późnobarokowej – Chrystus został ukazany z esowato wygiętą sylwetką, w pozie podkreślonej jeszcze wywijającym się fantazyjnie i silnie drapowanym płaszczem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba zmartwychwstałego Chrystusa wykazuje cechy sztuki późnobarokowej – Zbawiciel z esowato wygiętą sylwetką podkreśloną jeszcze wywijającym się fantazyjnie, silnie drapowanym płaszczem, ale najpewniej powstała w XX wieku.

Bibliografia

Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-33

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności