Epitafium Alfreda Brandowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Alfred Brandowski epitafium
Miejsce przechowywania
wschodnia ściana północnego ramienia transeptu
Identyfikator
DZIELO/23694
Kategoria
płyta nagrobna
Czas powstania
około 1888 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany
Wymiary podstawowe
szerokość – 82,5 cm
wysokość – 81 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium zasłużonego filologa klasycznego, profesora latynistyki w Uniwersytecie Jagielloński, ufundowane przez uczniów.

Opis

Epitafium w kształcie leżącego prostokąta w ramie o lekko wklęsłej powierzchni z uszakami, z herbem Uniwersytetu Jagiellońskiego u dołu i krzyżem z koroną cierniową osadzonym w wolucie. W polu inskrypcja: „PAMIĘCI / ALFREDA BRANDOWSKIEGO / HERBU ROCH WIELKOPOLANINA / D(OKTO)R(A) FILOZOFII / W UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM / OD 1864 DO 1887 / FILOLOGII KLASYCZNEJ PROFESORA / *11/IX 1835 +4/VI 1888 / WDZIĘCZNI UCZNIOWIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium nawiązuje do dzieł z okresu wczesnego baroku, epitafiów z pierwszej połowy XVII wieku: Krzyżakowskiego w katedrze na Wawelu, Smoleńskich w kościele św. Krzyża lub Dębińskich w kościele Bernardynów. Wszystkie one ukazały się w popularnym w Krakowie albumie zabytków autorstwa Stanisława Cerchy i być może zainspirowały fundatorów lub samego kamieniarza.

Streszczenie

Epitafium Alfreda Brandowskiego (1835-188), filologa klasycznego, profesora latynistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim, ufundowane przez uczniów, nawiązuje do epitafiów z pierwszej połowy XVII wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Alfreda Brandowskiego ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-alfreda-brandowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności