Fotel

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Giebułtów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Idziego
Kościół
Św. Idziego
Tagi
fotel meblarstwo XVIII wieku styl rokokowy
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/23963
Kategoria
fotel
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
drewno, aksamit, techniki stolarskie, snycerskie, rzeźbiarskie i tapicerskie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Fotel z wyściełanym wysokim oparciem i siedziskiem oraz dwiema poręczami z wyściełanymi podłokietnikami. Nóżki esowato wygięte, dekorowane ornamentem rocaille'owym obiegającym siedzisko u dołu. Tarcza oparcia w zwieńczeniu również zdobiona ornamentem rocaille'owym, spływającym aż na podłokietniki. Zaplecek flankowany parą aniołów, usadzonych na podłokietnikach z rękami wzniesionymi ku górze. Stelaż srebrzony ze złoconymi ornamentami, szaty aniołów srebrzone, skrzydła złocone, polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna. Tapicerka wtórna z bordowego aksamitu.




Zarys problematyki artystycznej

Fotel wykonany w stylu rokokowym, który zrodził się we Francji u schyłku panowania Ludwika XIV. Nowy styl rozwinął się za czasów kolejnego władcy, dlatego francuskie rokoko nazywane zostało stylem Ludwika XV. W drugiej połowie XVIII wieku styl przeniknął również na grunt polski. Meble rokokowe, tak jak omawiany fotel, charakteryzują się opływową formą, której poszczególne elementy płynnymi liniami łączą się w jedną całość, ozdobioną ornamentem rocaille'owym. Jest to ornament asymetryczny, przypominający brzeg muszli, grzywy morskich fal lub koguci grzebień, gdzieniegdzie ozdobiony wielopłatkowym kwiatkiem.

Streszczenie

Fotel wykonany w stylu rokokowym, charakteryzujący się opływową formą, której poszczególne elementy płynnymi liniami łączą się w jedną całość, ozdobioną ornamentem rocaille'owym. Jest to ornament asymetryczny, przypominający brzeg muszli, grzywy morskich fal lub koguci grzebień, gdzieniegdzie ozdobiony wielopłatkowym kwiatkiem.

Jak cytować?

Maria Działo, "Fotel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/fotel

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności