Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Stryszawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Anny
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/08235
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
St. Ulrich, Gröden, Tyrol
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 83 cm
Inne wymiary – podstawa: 22 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane, być może figura została przywieziona razem ze stacjami drogi krzyżowej zamówionymi w Gröden w Tyrolu.

Opis

Rzeźba pełna na cokole. Chrystus ustawiony frontalnie, w kontrapoście, z ugiętą i cofniętą lewą nogą. Lewa ręka wyciągnięta do przodu prawdopodobnie przytrzymywała chorągiew, prawa jest uniesiona w górę w geście błogosławieństwa. Twarz pociągła, szczupła, o szerokim czole, głęboko osadzonych oczach, z brodą dzielącą się w dwa pukle. Włosy długie, z przedziałkiem na środku głowy, opadają na ramiona i plecy. Chrystus ubrany w podbity błękitem czerwony płaszcz ze złoconą lamówką, zapięty na piersi fibulą, przerzucony przez ramiona i zawinięty wokół lewego biodra, spięty na prawym. Ciało o wyraźnym modelunku z zaznaczonymi śladami męki. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna. Z tyłu, na płaszczu tabliczka z napisem „Ferdinand Stuflesser / BILDHAUER / ST. ULRICH. / GRÖDEN TIROL”.

Zarys problematyki artystycznej

Moment zmartwychwstania Chrystusa nie został opisany w żadnej z Ewangelii, wiadomo jedynie, co stało się następnego poranka. Artyści skupiali się zatem na ukazaniu w tym przedstawieniu momentu zwycięstwa nad śmiercią. Od czasów baroku Chrystus Zmartwychwstały wskazuje prawą ręką w stronę nieba i ten gest jest zapowiedzią nadchodzącego wniebowstąpienia. W drugiej ręce mógł trzymać chorągiew triumfalną będącą właśnie znakiem jego zwycięstwa. Purpura płaszcza odnosi się do władzy, jest też ona kolorem Boga. Z kolei niebieski, który widoczny jest na spodniej stronie jest kolorem firmamentu, symbolem nieba i nieskazitelności. Zestaw zastosowanych symboli świadczy o wyjątkowej wadze momentu zmartwychwstania Chrystusa dla historii religii.
Omawiana figurka pochodzi z Tyrolu, gdzie znajdowało się wiele, prężnie działających ośrodków produkcji sztuki sakralnej w XIX wieku. Wykonywane masowo przedmioty można była zamawiać z katalogów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura Zmartwychwstałego została wykonana w XIX wieku w miejscowości St. Ulrich w Tyrolu przez Ferdinanda Stuflessera. Przedstawia Chrystusa, który prawą ręką wskazuje niebo, zapowiadając wniebowstąpienie. Jezus jest ubrany w purpurowy płaszcz podkreślający jego władzę i majestat.

Bibliografia

Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności