Chrystus

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/14905
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 53 cm
wysokość – 64 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 44 cm
Szerokość bez ramy – 32 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w bogato profilowanej, złoconej ramie z przedstawieniem Chrystusa, w ujęciu frontalnym, w popiersiu, z głową uniesioną do góry. Jego twarz jest pociągła, nos wydatny, oczy wypukłe, owalne, źrenice przy górnej krawędzi powieki, usta lekko rozchylone. Włosy ma długie, kręcone, opadające na ramiona, brodę krótką. Ubrany jest w białą koszulę, rozchyloną na piersi. Tło neutralne, utrzymane w złamanych brązach, z poświatą wokół głowy. Obraz utrzymany w ciemnej, brązowej tonacji kolorystycznej.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieje wizerunku nie są znane. Jest to dzieło niewątpliwie wysokiej klasy artystycznej. Przedstawiony na nim Chrystus ukazany został w typie Ecce Homo, ale bez korony cierniowej. Pierwowzorem mógł być obraz Guida Reniego w Palazzo Corsinich w Rzymie. Twórca obrazu w Chrzanowie, niestety nieznany, pozostawał pod silnym wpływem innego rzymskiego malarza Caravaggia, o czym świadczy intensywny modelunek światłocieniowy i silny realizm w ukazaniu twarzy Chrystusa. Uwagę zwracają finezyjne rysy twarzy, a szczególnie mistrzowsko namalowane pukle włosów wydobyte mocnym strumieniem światła. Zadziwia wyjątkowy nastrój sceny, wewnętrznego cierpienia i zadumy Zbawiciela, osiągnięty intymnym oświetleniem i ciemną tonacją. Oświetlona niemal boskim światłem twarz Chrystusa koresponduje z zabrudzoną, przełamaną refleksami błękitów i brązów koszulą. Wydaje się, że dzieło to jest włoskim importem, niekoniecznie pierwotnie będącym na wyposażeniu parafii w Chrzanowie, gdzie w XIX wieku trafiły dzieła z Krzeszowic, Czernej i Krakowa. Szkoda jedynie, iż pieczęć na odwrocie, będąca znakiem właściciela, jest już zupełnie nieczytelna.

Streszczenie

Obraz powstał w drugiej połowie XVII wieku i stanowi trawestację dzieła „Ecce Homo” włoskiego malarza Guida Reniego. Wysoki poziom płótna, a szczególnie silny światłocień i intymny nastrój wskazują na włoskiego malarza pozostającego pod wpływem twórczości Caravaggia.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrystus", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności