W 1894 roku zapisano w księdze wydatków na budowę kościoła kwotę wydaną na „podróż do Kent (Kęt) po szkło i rzeźby”. Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.
Rzeźba pełna na cokole przedstawiająca stojącą frontalnie Matkę Boską z lekko ugiętą prawą nogą i rękami złożonymi do modlitwy; przez dłonie ma przełożony różaniec. Maria ma lekko uniesioną głowę, oczy skierowane w górę, nos prosty, usta wąskie. Jest ubrana w białą suknię przepasaną niebieskim pasem ze złotą lamówką, którego długie końce opadają w dół. Ma również narzucony na głowę oraz ramiona, opadający miękkimi fałdami płaszcz dekorowany na brzegach pasem złotego ornamentu. Spod sukni wystają bose stopy, na każdej z nich kwiat róży.
Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.
Kult Matki Boskiej rozwijał się w XIX wieku szczególnie intensywnie, do czego przyczyniło się ogłoszenie w 1854 roku dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Do najpopularniejszych i najbardziej czczonych wizerunków tego okresu należy widoczna w środkowej niszy ołtarza bocznego figura Matki Boskiej z Lourdes. Ten typ przedstawienia wykształcił się w wyniku wizji, jakich od 11 lutego do 16 lipca 1858 aż 18 razy w grocie Massabielle koło Lourdes doświadczyła Bednadetta Soubirous. Zgodnie z opisem dziewczynki posąg Marii w marmurze karraryjskim wykonać miał Joseph-Hugues Fabisch, uznany artysta, profesor szkoły artystycznej w Lyonie. Bernadetcie nie spodobał się efekt jego prac, a i artysta nie był z nich zadowolony. Mimo to, gotowy posąg ustawiono w grocie i w niedługim czasie stał się inspiracją dla wielu podobnych przedstawień.
Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.
Figura Matki Boskiej umieszczona w środkowej niszy ołtarza bocznego w Stryszawie jest wzorowana na przedstawieniu stworzonym na podstawie cudownych wizji, których w 1858 roku, w okolicach miejscowości Lourdes, doświadczyła Bednadetta Soubirous.
Agata Felczyńska, "Matka Boska z Lourdes", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-lourdes-1