Kościół Redemptor hominis

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
architektura sakralna architektura sakralna XX wieku architektura XX wieku sztuka XX wieku
Identyfikator
DZIELO/12148
Kategoria
kościół
Ilość
1
Czas powstania
1977-1986
Technika i materiał
żelbet
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Omawiany kościół został wybudowany w latach 1977-1986. W latach sześćdziesiątych XX wieku łapanowscy parafianie przestali się mieścić w niewielkim, drewnianym kościele pw. św. Bartłomieja z XVI wieku w związku z czym ówczesny proboszcz Marcin Kuliga rozpoczął staranie o budowę nowej świątyni. Decyzję o powstaniu drugiego kościoła przyspieszyło zamknięcie przez władze drewnianej świątyni ze względu na zły stan techniczny. Zgodę na budowę uzyskano 6 lipca 1978, natomiast 15 maja 1980 kardynał Franciszek Macharski poświęcił kamień węgielny. 7 grudnia 1986 budowa została ukończona, a kościół poświęcił biskup Jan Pietraszko. Wreszcie 6 maja 2001 nową świątynię, która otrzymała wezwanie Redemptor hominis konsekrował kardynał Franciszek Macharski.

Opis

Świątynia trójnawowa, ośmioprzęsłowa o konstrukcji żelbetowej, tynkowana. Prezbiterium zamknięte prostą ścianą, umieszczone na kilkustopniowym podwyższeniu. Prostokątna zakrystia od strony wschodniej oraz prostokątna kaplica od strony zachodniej. Nawy, z których środkowa wyższa i szersza od bocznych wydzielone smukłymi filarami na rzucie prostokąta. Nakryte ekspresyjnym, żelbetowym stropem o rzeźbiarskiej formie. Chór muzyczny od strony południowej o konstrukcji żelbetowej z prostym parapetem zamkniętym od góry drewnianą poręczą. Fasada dwukondygnacyjna z umieszczonym w przyziemiu pięcioosiowym wejściem w formie prostokątnych otworów drzwiowych dostępnych wysokimi schodami. Otwory drzwiowe wydzielone żelbetowymi lizenami, podziały kontynuowane także w drugiej kondygnacji, gdzie w miejsce otworów drzwiowych wysokie, prostokątne okna. Elewacja zamknięta ścianą szczytową w kształcie trójkąta o nierównych bokach i zwieńczona prostym krzyżem. Od zachodu do elewacji dostawiona wieża dzwonna na rzucie trójkąta zwężającego się ku górze i nakryta strzelistym, ostrosłupowym hełmem zwieńczonym krzyżem. Elewacje boczne ośmioosiowe, artykułowane lizenami. W czterech pierwszych osiach od południa i na szerokości prezbiterium po dwa wysokie i prostokątne okna, w pozostałych pojedyncze okna i trójkątne szczyty. Od wschodu dach kryty blachą, dwuspadowy o nierównych połaciach; nad nawą boczną od strony wschodniej jednopołaciowy. Niewielka wieżyczka na sygnaturkę na kalenicy dachu od strony północnej.

Zarys problematyki artystycznej

Omawiany kościół jest przykładem współczesnej architektury sakralnej o ekspresyjnych, strzelistych formach. W drugiej połowie XX wieku świątynie o podobnych, nawiązujących pośrednio do architektury gotyckiej formach projektował krakowski architekt Antoni Mazur (strzeliste dachy, artykulacja ścian smukłymi, rytmicznie rozmieszczenie smukłych okien, dostawiona do bryły kościoła strzelista wieża).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Kościół został wybudowany w latach 1977-1986. Zgodę na budowę uzyskano 6 lipca 1978, natomiast 15 maja 1980 kardynał Franciszek Macharski poświęcił kamień węgielny. 7 grudnia 1986 budowa została ukończona, a kościół poświęcił biskup Jan Pietraszko. Wreszcie 6 maja 2001 nową świątynię, która otrzymała wezwanie Redemptor hominis, konsekrował kardynał Franciszek Macharski. Omawiany kościół jest przykładem współczesnej architektury sakralnej o ekspresyjnych, strzelistych formach nawiązujących pośrednio do architektury gotyckiej.

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Kościół Redemptor hominis", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kosciol-redemptor-hominis

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności