Zwiastowanie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Anioł Zwiastowanie
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/01286
Kategoria
obraz
Czas powstania
około 1996 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający Zwiastowanie został namalowany około 1996 roku przez konserwatorkę dzieł sztuki, Aleksandrę Adamską-Kuś.

Opis

Obraz w formie stojącego owalu. W prawej części ukazana klęcząca Maria, zwrócona w trzech czwartych w prawo, z głową skierowana w górę i dłońmi skrzyżowanymi na piersi. Twarz ma młodzieńczą, o delikatnych rysach, okoloną jasnobrązowymi włosami upiętymi z tyłu głowy. Ubrana jest w czerwoną suknię oraz niebieski płaszcz zarzucony na ramiona. Przed nią, w lewej części obrazu nadlatujący archanioł ukazany z profilu. W prawej ręce trzyma gałązkę lilii, lewą unosi, z wskazującym gestem dłoni. Twarz ma młodzieńczą, okoloną jasnymi włosami. W partii bioder przewiązany jest rozwianą, pomarańczową szatą. Skrzydła ma białe, na wpół rozłożone. Scena ukazana jest we wnętrzu z widocznym po prawej stronie łóżkiem z baldachimem i stojącą obok kolumną, przesłoniętymi w górnej części gęstymi obłokami z puttami. W lewej części obrazu, w oddali widoczny górzysty pejzaż. W dolnej zaś sygnatura „A(leksandra) Adamska-Kuś / [...]”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawiający Zwiastowanie w Gaju jest kopią dzieła Giovanniego Lanfranca „Zwiastowanie” wykonanego w latach 1610-1630, obecnie znajdującego się w Ermitażu. Autorka wiernie oddała kompozycję pierwowzoru, jakkolwiek zastosowała znacznie intensywniejszą kolorystykę. Dzieło nosi również jej indywidualne cechy stylowe.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz przedstawiający Zwiastowanie został namalowany około 1996 roku przez konserwatorkę dzieł sztuki, Aleksandrę Adamską-Kuś. Omawiane dzieło jest kopią obrazu Giovanniego Lanfranca „Zwiastowanie” wykonanego w latach 1610-1630, obecnie znajdującego się w Ermitażu.

Bibliografia

Wiecheć Władysław, "Parafia Matki Bożej w Gaju", Kraków 2001

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Zwiastowanie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zwiastowanie-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności