Zwiastowanie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Korzkiew
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Parafia Św. Jana Chrzciciela
Tagi
malarstwo XIX wieku Zwiastowanie
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/14521
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na desce
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został umieszczony w ołtarzu z około 1700 roku wymienionym w aktach wizytacji biskupich z 1727, 1748 i 1783 roku. W ostatniej z nich opisano, że nastawa była pomalowana na kolor biały i złocona: „Ołtarz czwarty. na dwóch gradusach z mensą drewnianą niekonsekrowaną w rzeźbie stolarskiej, biało malowany i złocony, w którym obraz S. Józefa”. Ołtarz jest również wymieniany w inwentarzach kościelnych (1791, 1828, 1836, 1843, 1844).

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w złoconej, akantowej ramie. Kompozycja dwupostaciowa umieszczona w architektonicznym wnętrzu. Z lewej ukazana Maria siedząca na rozbudowanym, drewnianym tronie; zwrócona w lewo. Prawa ręka spoczywa na otwartej, umieszczonej na pulpicie księdze, lewa złożona na piersi. Głowa ukazana z prawego profilu, uniesiona lekko ku górze w kierunku anioła. Twarz o spiczasto zakończonym podbródku z dużymi oczami, krótkim nosem, włosy długie i ciemne spływające na plecy. Maria ubrana w czerwoną suknię oraz zarzucony na ramiona ciemnogranatowy płaszcz. Z prawej przedstawiony ukazujący się na obłokach archanioł Gabriel. W lewym ręku trzyma kwiat lilii, prawą wskazuje na widoczną w prawym, górnym rogu kompozycji gołębicę Ducha Świętego. Ubrany w długą, białą tunikę oraz krótszą, złotą szatę wierzchnią. W lewym, górnym narożu obrazu podwieszona i udrapowana, czerwona kotara. Tło jednolite, ciemne. Kolorystyka ciemna, ciepła.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz „Zwiastowanie” jest umieszczony w nastawie z około 1700 roku, która stanowi przykład przełamania dotychczasowej konwencji budowania struktur ołtarzowych. Zarzucono w niej wykorzystywanie porządków architektonicznych na poczet rozbudowanej ramy o bardzo bujnych splotach akantu. Na płótnie przedstawiono moment zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga, Marii, zlatuje trzymający symbolizującą jej czystość lilię archanioł, wskazując palcem na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Obraz został namalowany w XIX wieku przez nieznanego artystę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, warstwa malarska pociemniała.

Streszczenie

Obraz „Zwiastowanie” jest umieszczony w nastawie z około 1700 roku. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga, Marii, zlatuje trzymający w dłoniach lilię archanioł, wskazując palcem na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Obraz został namalowany w XIX wieku przez nieznanego artystę.

Bibliografia

Szlezynger Piotr, "Kościół pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi", Kraków 2004
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Wiśniewski Jan, "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem", Marjówka Opoczyńska 1933
Kornecki Marian , "Sztuka sakralna", Kraków 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Zwiastowanie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zwiastowanie-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności