Święty królewicz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Trybsz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Elżbiety Węgierskiej
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny, lewa strona
Identyfikator
DZIELO/14325
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
trzecia dekada XVIII wieku (?)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 127 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 120 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba prawdopodobnie powstała w trzeciej dekadzie XVIII wieku wraz z całą nastawą ołtarzową.

Opis

Rzeźba przedstawia nierozpoznanego świętego królewicza węgierskiego, ustawionego na półkolistym, srebrzonym cokole. Święty ukazany frontalnie, w prawej dłoni trzyma otwartą księgę, a lewą, ugiętą w łokciu wyciąga do trzymania niezachowanego atrybutu. Twarz pełna, pulchna w dolnej części o delikatnie rozchylonych ustach i dużych oczach. Głowa okolona długimi, ciemnobrązowymi włosami, zawiniętymi w duże loki do tyłu. Święty ubrany jest w długą suknię i płaszcz, na głowie ma założoną mitrę książęcą. Dłonie wyrzeźbione sztywno i niedbale. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone, cokół srebrzony.




Zarys problematyki artystycznej

Sposób rzeźbienia przypomina figury, które znajdują się w ołtarzu w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce z 1728 roku. Artysta ten rzeźbił figury o pulchnych w dolnej części twarzach, niezgrabnie formował dłonie postaci, a rękawy ich sukni silnie przywierały do rąk i były gęsto drapowane w przeciwieństwie do rozwianych brzegów płaszczy. Sylwetki były sztywne, a włosy rzeźbione gęstymi wgłębieniami i silnie zawinięte w duże loki. Być może twórca rzeźb z ołtarza w Orawce wykonał również figury na ołtarzu głównym w kościele w Trybszu.

Streszczenie

Rzeźba prawdopodobnie powstała w trzeciej dekadzie XVIII wieku wraz z całą nastawą ołtarzową. Przedstawia nierozpoznanego świętego królewicza węgierskiego.

Jak cytować?

Maria Działo, "Święty królewicz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swiety-krolewicz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności