Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/03888
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figurę wykonano w drugiej połowie XVIII wieku. Przez pewien czas znajdowała się na konsoli zaprojektowanej przez Wiktora Zina.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, figura zwrócona trzy czwarte w lewo, ustawiona w pozycji stojącej w silnym kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie, z głową przechyloną w lewą stronę. W prawej ręce trzyma krzyż od długim drzewcu, lewą wyciąga przed siebie. Twarz szeroka, o spiczastym nosie, okolona krótką i ciemnobrązową brodą. Włosy średniej długości, ciemnobrązowe, zasłaniające uszy. Święty ubrany jest w brązową albę, białą komżę oraz złoty płaszcz z zieloną podszewką, spięty na piersi, z silnie drapowaną prawą połą. Na głowie ma srebrzoną infułę ze złoconym krzyżem. Polichromia naturalistyczna, detale stroju złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety źródła archiwalne nie pozwoliły ustalić autora dzieła. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Stanisława, który zwykle występuje w parze w dekoracji ołtarzy ze św. Wojciechem. Rzeźby zostały wykonane przez jednego artystę. Święty Wojciech żył w latach 956-997. Był biskupem Pragi od 983 roku. W 997 roku wyruszył do Polski, a następnie do Prus nawracać pogan, gdzie zginął śmiercią męczeńską prawdopodobnie przeszyty włóczniami. Ciało świętego wykupił i pochował w Gnieźnie książę Bolesław Chrobry. W ikonografii św. Wojciech przedstawiany jest w stroju biskupim, zwykle z wiosłem w dłoni, które ma nawiązywać do tradycji, według której biskup wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, płynąc tam łodzią przez Wisłę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety źródła archiwalne nie pozwoliły ustalić autora dzieła. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się figura św. Stanisława, który zwykle występuje w parze w dekoracji ołtarzy ze św. Wojciechem. Święty Wojciech żył w latach 956-997. Był biskupem Pragi od 983 roku. W 997 roku wyruszył do Polski, a następnie do Prus nawracać pogan, gdzie zginął śmiercią męczeńską prawdopodobnie przeszyty włóczniami.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności