Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Kocmyrzów-Luborzyca
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Podwyższenia Krzyża Świętego
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
prawy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/03830
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, laserowani, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Oba ołtarze boczne razem z ich dekoracją figuralną zostały najpewniej wykonane w pierwszej połowie XIX wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na podstawie na planie prostokąta. Święty Stanisław ukazany frontalnie, w kontrapoście, w lewej uniesionej z przodu ręce trzyma pastorał, prawą wyciąga przed siebie. Twarz ma szczupłą, o podkreślonym zmarszczonym czole i brwiach, wystających kościach policzkowych i brodzie; o migdałowatych, półprzymkniętych oczach, krótkim nosie i wąskich ustach. Włosy ma brązowe, kręcone, opadające na ramiona. Ubrany jest w fioletową albę, białą rokietę z motywem koronki i złoconej lamówki przy brzegach, bordową kapę obwiedzioną złoconą i zieloną lamówką, na piersi ma jasnozielony paliusz ze złoconymi krzyżami na czarnym tle, na głowie ma białą infułę, ze złoconą lamówka, na dłoniach fioletowe rękawiczki, a na stopach czarne buty. Polichromia ciała naturalistyczna, o bladej karnacji.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim, dlatego ukazany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Ikonografia przedstawiająca go z niewielką postacią Piotrowina ilustruje legendę o nabyciu przez świętego wsi Piotrawin. W związku z tym wydarzeniem wywiązał się spór pomiędzy Stanisławem a spadkobiercami zmarłego właściciela wsi, który został rozstrzygnięty przed sądem królewskim na korzyść Stanisława. Według legendy św. Stanisław wskrzesił wspomnianego właściciela wsi, aby ten stanął przed sądem i dzięki jego zeznaniom biskup dowiódł swoich praw własności.
Figury z ołtarzy bocznych formalnie nawiązują do elementów wyposażeń kościołów wykonywanych w XIX wieku przez warsztaty w Tyrolu i Austrii, które często sprowadzane były do Polski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii. Brakująca postać Piotrowina, która pierwotnie przymocowana była do podstawy figury.

Streszczenie

Oba ołtarze boczne razem z ich dekoracją figuralną zostały najpewniej wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Figura przedstawia św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego. Ikonografia przedstawiająca go z niewielką postacią Piotrowina ilustruje legendę o nabyciu przez świętego wsi Piotrawin.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-46

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności