Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba późnobarokowa św. Stanisław
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy lewy
Identyfikator
DZIELO/08354
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 110 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Przynajmniej do 2008 roku święty był ustawiony po drugiej stronie ołtarza. Rzeźba została poddana renowacji po 2008 roku.

Opis

Rzeźba drążona, na cokole. Święty zwrócony frontalnie, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce, z głową przechyloną na prawe ramię. Prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał. Twarz ma pociągłą, oczy niewielkie, wydatny nos. Włosy długie, kręcone, opadające na ramiona. Jest ubrany w złoconą albę, srebrzoną komżę z koronką przy brzegu, złocony mucet z guzikami oraz srebrzony płaszcz zapięty na piersi, ze złoconą lamówką i podbiciem; na głowie ma złoconą infułę, na dłoniach rękawiczki. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, strój i atrybuty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Stanisław urodził się w Szczepanowie, po latach studiów został biskupem krakowskim, był również gorliwym duszpasterzem. Z powodu konfliktu z Bolesławem Śmiałym został, z polecenia króla, zamordowany w 1079 roku podczas mszy w kościele św. Michała na Skałce. W kościele w Suchej został ukazany frontalnie, w uproszczony sposób, bez identyfikujących go jednoznacznie atrybutów, jedynie w infule na głowie i z pastorałem, które pozwalają ujrzeć w nim jednego z biskupów. Figura jest przykładem późnobarokowej rzeźby, w której sylwetka postaci została wygięta na kształt litery „S”, a szaty okrywające ciało marszczą się drobnymi fałdami, podkreślając ten kształt.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Rzeźba została poddana renowacji po 2008 roku.

Streszczenie

Figura przedstawiająca św. Stanisława została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Przynajmniej do 2008 roku święty był ustawiony po drugiej stronie ołtarza. Dzieło jest przykładem późnobarokowego rzeźbiarstwa.

Bibliografia

Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-24

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności