Św. Sebastian

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Sebastian
Miejsce przechowywania
wnęka w elewacji kościoła
Identyfikator
DZIELO/22395
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII-XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Sebastiana została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.

Opis

Rzeźba św. Sebastiana ustawiona na murowanym, wysokim cokole, zakończonym gzymsem. Święty przywiązany do pnia w postawie stojącej o delikatnie esowato wygiętej sylwetce, z rękami i nogami skrępowanymi sznurami, głowa przechylona w jego lewą stronę. Twarz o młodzieńczych rysach, pełna, usta drobne i otwarte, nos krótki i prosty, oczy podłużne. Włosy ciemnobrązowe, średniej długości, zasłaniające uszy, zaczesane do tyłu bujnymi lokami. Ciało owinięte w biodrach jasną przepaską. Święty ugodzony jest sześcioma strzałami. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, strzały i detale złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety nie jest znany autor rzeźby św. Sebastiana. Z pewnością wykonał on również figurę św. Pawła, także ustawioną we wnęce na elewacji kościoła. Święty Sebastian jest męczennikiem rzymskim, który poniósł śmierć za rządów cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. Według tradycji miał zostać przywiązany do pnia i zginąć od ran zadawanych strzałami wystrzeliwanymi przez oprawców z łuków. Jest czczony, jako patron w chorobach zakaźnych, strzelców, żołnierzy, myśliwych i inwalidów wojennych. Scena ukazana w rzeźbie, w której św. Sebastian stoi przeszyty strzałami i przywiązany do drzewa, stała się dominującym ujęciem tego tematu w sztuce od XV wieku.

Streszczenie

Rzeźba św. Sebastiana została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
"Encyklopedia katolicka, t. 17", Lublin 2012

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Karta inwentaryzacyjna rzeźby św. Sebastiana, oprac. Maria Puchalska, 1969.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Sebastian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-sebastian-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności