Rzeźba św. Sebastiana została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.
Rzeźba św. Sebastiana ustawiona na murowanym, wysokim cokole, zakończonym gzymsem. Święty przywiązany do pnia w postawie stojącej o delikatnie esowato wygiętej sylwetce, z rękami i nogami skrępowanymi sznurami, głowa przechylona w jego lewą stronę. Twarz o młodzieńczych rysach, pełna, usta drobne i otwarte, nos krótki i prosty, oczy podłużne. Włosy ciemnobrązowe, średniej długości, zasłaniające uszy, zaczesane do tyłu bujnymi lokami. Ciało owinięte w biodrach jasną przepaską. Święty ugodzony jest sześcioma strzałami. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, strzały i detale złocone i srebrzone.
Niestety nie jest znany autor rzeźby św. Sebastiana. Z pewnością wykonał on również figurę św. Pawła, także ustawioną we wnęce na elewacji kościoła. Święty Sebastian jest męczennikiem rzymskim, który poniósł śmierć za rządów cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. Według tradycji miał zostać przywiązany do pnia i zginąć od ran zadawanych strzałami wystrzeliwanymi przez oprawców z łuków. Jest czczony, jako patron w chorobach zakaźnych, strzelców, żołnierzy, myśliwych i inwalidów wojennych. Scena ukazana w rzeźbie, w której św. Sebastian stoi przeszyty strzałami i przywiązany do drzewa, stała się dominującym ujęciem tego tematu w sztuce od XV wieku.
Rzeźba św. Sebastiana została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.
Maria Działo, "Św. Sebastian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-sebastian-12