Archanioł Gabriel ze sceny Zwiastowania

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Brzeźnica
Miejscowość
Marcyporęba
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Św. Marcina
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Archanioł Gabriel Zwiastowanie
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13568
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Niestety nie są znane dzieje obrazu.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem świętego archanioła Gabriela. Archanioł ukazany w półpostaci, zwrócony trzy czwarte w lewo z prawą ręką wzniesioną ku górze i gałązką białej lilii w lewej dłoni. Twarz ukazana z lewego profilu, idealizowana, z pełnymi ustami, długim nosem i dużymi oczami. Archanioł ma jasne, długie i kręcone włosy, zawinięte w pukle. Ubrany jest w żółtą tunikę, przewiązaną w talii oraz czerwony płaszcz zwiewnie zarzucony na ramiona, a u pleców niebieskie skrzydła. W górnej części obrazu znajdują się dwa uskrzydlone aniołki w poruszonych pozach.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje świętego archanioła Gabriela ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem Matki Boskiej, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor dzieł. Malarz wyraźnie odwołuje się do wzorów włoskich. Obraz wyróżnia stonowana kolorystyka, silny światłocień na postaci archanioła oraz śmiałe i fantazyjne kształtowanie draperii. Na obu płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do Marii siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga, zlatuje archanioł Gabriel, który trzyma w dłoni symbolizującą jej czystość lilię, a palcem drugiej ręki wskazuje na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Obraz został namalowany w XVIII wieku.

Streszczenie

Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje świętego archanioła Gabriela ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem Matki Boskiej, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor obu dzieł. Na płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Obraz został namalowany w XVIII wieku.

Jak cytować?

Maria Działo, "Archanioł Gabriel ze sceny Zwiastowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/archaniol-gabriel-ze-sceny-zwiastowania-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności