Niestety nie są znane dzieje obrazu.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem świętego archanioła Gabriela. Archanioł ukazany w półpostaci, zwrócony trzy czwarte w lewo z prawą ręką wzniesioną ku górze i gałązką białej lilii w lewej dłoni. Twarz ukazana z lewego profilu, idealizowana, z pełnymi ustami, długim nosem i dużymi oczami. Archanioł ma jasne, długie i kręcone włosy, zawinięte w pukle. Ubrany jest w żółtą tunikę, przewiązaną w talii oraz czerwony płaszcz zwiewnie zarzucony na ramiona, a u pleców niebieskie skrzydła. W górnej części obrazu znajdują się dwa uskrzydlone aniołki w poruszonych pozach.
Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje świętego archanioła Gabriela ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem Matki Boskiej, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor dzieł. Malarz wyraźnie odwołuje się do wzorów włoskich. Obraz wyróżnia stonowana kolorystyka, silny światłocień na postaci archanioła oraz śmiałe i fantazyjne kształtowanie draperii. Na obu płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do Marii siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga, zlatuje archanioł Gabriel, który trzyma w dłoni symbolizującą jej czystość lilię, a palcem drugiej ręki wskazuje na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Obraz został namalowany w XVIII wieku.
Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje świętego archanioła Gabriela ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem Matki Boskiej, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor obu dzieł. Na płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Obraz został namalowany w XVIII wieku.
Maria Działo, "Archanioł Gabriel ze sceny Zwiastowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/archaniol-gabriel-ze-sceny-zwiastowania-1