Św. Pius V

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XX wieku sztuka pierwszej połowy XX wieku Tyrol
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy północny
Identyfikator
DZIELO/02011
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1913 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Tyrol
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 172 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Piusa V została wykonana w 1913 roku w Tyrolu razem z całym ołtarzem bocznym wybudowanym na miejsce spalonej nastawy.

Opis

Rzeźba delikatnie ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie. Święty zwrócony frontalnie, w kontrapoście, lewą ręką trzyma laskę zakończoną znakiem Chi Rho, w prawej, ugiętej trzyma zwój. Twarz ma pociągłą, o dużych, migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną gęstą, kręconą brodą, opadającą na pierś. Na głowie ma złoconą tiarę papieską. Ubrany jest w luźną, złoconą albę oraz złocony ornat o dekoracyjnej płaskorzeźbionej bordiurze. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Papież Pius V, czyli Michele Ghislieri był dominikaninem, później inkwizytorem. Został mianowany biskupem Nepi i Sutri przez papieża Pawła IV (1556), a następnie kardynałem (1557) i naczelnym inkwizytorem Kościoła (1558). W 1566 roku Ghislieri został wybrany na papieża. 17 września 1569 wydał bullę „Consueverunt Romani Pontifices”, w której znalazła się definicja modlitwy różańcowej i za sprawą której włączono ją do brewiarza dominikańskiego, a następnie rzymskiego. Papież w 1571 roku ogłosił dzień 7 października świętem Matki Boskiej Różańcowej, gdyż zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Lepantozawdzięczano wstawiennictwu Marii. Dlatego też święty ukazywany jest w stroju papieskim z insygniami przysługującymi tej godności oraz zwojem symbolizującym bullę. Figura papieża Piusa V wpisuje się w ikonografię ołtarza skupioną wokół Matki Boskiej Różańcowej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Piusa V została wykonana w 1913 roku w Tyrolu razem z całym ołtarzem bocznym wybudowanym na miejsce spalonej nastawy. Papież ten w 1569 roku wydał bullę, za sprawą której włączono modlitwę różańcową do brewiarza dominikańskiego, a następnie rzymskiego, a w 1571 roku ustanowił święto Matki Boskiej Różańcowej.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Skorupa Andrzej, Monita Rafał, "Kacwin. Kościół Wszystkich Świętych", Kraków 2015

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Pius V", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pius-v

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności