Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
lewa bramka ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/08301
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Piotra powstała w XIX wieku. Została wtórnie umieszczona na bramce ołtarza głównego.

Opis

Rzeźba drążona z tyłu, ustawiona na podstawie na planie kwadratu o ściętych narożach. Święty ukazany jest w całej postaci, zwrócony frontalnie, z głową skierowaną w lewo, w kontrapoście. Lewą ręką trzyma przy boku księgę, prawą z kluczami w dłoni kładzie na piersi. Twarz ma pociągłą, o głęboko osadzonych oczach, uniesionych brwiach, dużym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, gęstą brodą oraz siwymi, krótkimi włosami z kosmykiem nad czołem. Ubrany jest w długą, czerwoną tunikę ze złoconą lamówką oraz osłaniający prawe ramię i zawinięty wokół postaci szary płaszcz ze złotą lamówką. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Figurę cechują spokój i statyka w upozowaniu postaci i rąk, jak również w sposobie kształtowania obficie drapowanej, ciężkiej tkaniny opasującej postać, zakrywającej układ jej ciała.
Święty Piotr był bratem św. Andrzeja, rybakiem, przystąpił do grona uczniów Chrystusa i został jego apostołem. Chrystus zmienił jego imię Szymon na Piotr, co później wyjaśnił: „Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i Ja na tej Skale zbuduje Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze do królestwa niebieskiego [...]” (Mt 16, 18-19), dlatego w ikonografii jednym z atrybutów świętego są właśnie klucze.
Święci Piotr i Paweł często przedstawiani są razem. W Kościele uroczystość obu apostołów obchodzona jest jednego dnia, gdyż w tradycji uznaje się, że zginęli w tym samym czasie. Jednocześnie przez swoje zasługi dla Kościoła obaj nazywani są „książętami apostołów”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania, odpryski i ubytki warstwy polichromii, silne zabrudzenia figury.

Streszczenie

Figura św. Piotra powstała w XIX wieku. Święty Piotr był bratem św. Andrzeja, rybakiem, przystąpił do grona uczniów Chrystusa i został jego apostołem. W ikonografii jednym z atrybutów świętego są klucze, co wyjaśnia Ewangelia (Mt 16, 18-19).

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności