Ołtarz został ufundowany, wraz z kaplicą Ukrzyżowania, przez Jana Obońskiego w 1794 roku.
Konserwację retabulum przeprowadzono w 1998 roku.
Całopostaciowa, drążona z tyłu figura św. Piotra stojącego w wydatnym kontrapoście na niewysokiej postawie i zwróconego w trzech czwartych w lewo. Twarz owalna o wysokim czole z zakolami, skierowanym lekko ku górze wzroku, uniesionych brwiach, z długim prostym nosem i krótkim, brązowym zarostem. Lekko falowane, krótkie włosy opadają na kark. Święty ubrany w beżową, sięgającą do połowy łydek suknię z długimi rękawami, przewiązaną złotym paskiem oraz niebieski płaszcz zarzucony na prawe ramię i opadający na plecy i podpięty do paska sukni. Na stopach złocone sandały. Święty prawą ręką podtrzymuje czerwoną księgę, lewą, zgiętą w łokciu unosi do góry z wyprostowanymi dwoma palcami. Draperia sukni delikatna, płaszcza o głębokich, dużych fałdach.
Pochodzący z Betsaidy położonej nad Jeziorem Genezaret rybak Szymon, syn Jony (Jana), w wieku około 31 lat stał się uczniem Jezusa, przybierając imię Piotr. Jako jeden z trzech, wybranych z pozostałych dwunastu apostołów, wraz ze św. Jakubem Starszym i św. Janem Ewangelistą był bezpośrednim świadkiem najważniejszych wydarzeń w ziemskim życiu Jezusa, jakimi były przemienienie na górze Tabor czy modlitwa w Ogrójcu. Reprezentacyjny wizerunek świętego charakteryzuje para atrybutów – symbolizująca jego działalność apostolską księga oraz para kluczy podkreślająca wielkie wyróżnienie wyrażone słowami Jezusa: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19).
Dobry.
Figury św. Pawła i św. Piotra, ujmujace retabulum ołtarza bocznego w kaplicy bocznej kościoła parafialnego w Myślenicach powstały w 1794 roku jako fundacja Jana Obońskiego.
Paulina Chełmecka, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-55