Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica północna
Identyfikator
DZIELO/22120
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1794 rok
Fundator
Jan Oboński
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 116 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 30 cm x 16 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz został ufundowany, wraz z kaplicą Ukrzyżowania, przez Jana Obońskiego w 1794 roku.
Konserwację retabulum przeprowadzono w 1998 roku.

Opis

Całopostaciowa, drążona z tyłu figura św. Piotra stojącego w wydatnym kontrapoście na niewysokiej postawie i zwróconego w trzech czwartych w lewo. Twarz owalna o wysokim czole z zakolami, skierowanym lekko ku górze wzroku, uniesionych brwiach, z długim prostym nosem i krótkim, brązowym zarostem. Lekko falowane, krótkie włosy opadają na kark. Święty ubrany w beżową, sięgającą do połowy łydek suknię z długimi rękawami, przewiązaną złotym paskiem oraz niebieski płaszcz zarzucony na prawe ramię i opadający na plecy i podpięty do paska sukni. Na stopach złocone sandały. Święty prawą ręką podtrzymuje czerwoną księgę, lewą, zgiętą w łokciu unosi do góry z wyprostowanymi dwoma palcami. Draperia sukni delikatna, płaszcza o głębokich, dużych fałdach.

Zarys problematyki artystycznej

Pochodzący z Betsaidy położonej nad Jeziorem Genezaret rybak Szymon, syn Jony (Jana), w wieku około 31 lat stał się uczniem Jezusa, przybierając imię Piotr. Jako jeden z trzech, wybranych z pozostałych dwunastu apostołów, wraz ze św. Jakubem Starszym i św. Janem Ewangelistą był bezpośrednim świadkiem najważniejszych wydarzeń w ziemskim życiu Jezusa, jakimi były przemienienie na górze Tabor czy modlitwa w Ogrójcu. Reprezentacyjny wizerunek świętego charakteryzuje para atrybutów – symbolizująca jego działalność apostolską księga oraz para kluczy podkreślająca wielkie wyróżnienie wyrażone słowami Jezusa: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figury św. Pawła i św. Piotra, ujmujace retabulum ołtarza bocznego w kaplicy bocznej kościoła parafialnego w Myślenicach powstały w 1794 roku jako fundacja Jana Obońskiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-55

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności