Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
rzeźba religijna rzeźba XIX wieku św. Piotr
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/04470
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 150 cm
Inne wymiary – podstawa: 30 x 40 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Rzeźba pełna na cokole przedstawiająca św. Piotra ukazanego w całej postaci, frontalnie, z głową przechyloną nieznacznie na lewo. Święty prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma dwa klucze. Ma prostokątną twarz z niebieskimi szeroko otwartymi oczami, prostym nosem oraz wąskimi, czerwonymi ustami. Okalają ją siwe włosy, które spływając falami zasłaniają uszy oraz siwa, krótka broda i wąsy. Jest ubrany w niebieską tunikę z szerokimi rękawami i złotą lamówką oraz podbity zielonym materiałem brązowy płaszcz, dekorowany złotą lamówką i bordiurą z ornamentem roślinnym tej samej barwy, przechodzący przez lewy bark i wokół prawego biodra. Tkaniny gną się w grube fałdy. W partiach ciała polichromia naturalistyczna, klucze złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Piotr został ukazany w typowej konwencji ikonograficznej jako brodaty mężczyzna w długiej sukni trzymający w ręce dwa symboliczne klucze do królestwa niebieskiego. Święty w młodości był rybakiem i nosił imię Szymon. Został uczniem Jana Chrzciciela, apostołem, pierwszym następcą Chrystusa oraz pierwszym papieżem. W czasie prześladowań Nerona został ukrzyżowany, na własną prośbę głową w dół, ponieważ uważał, że nie jest godny umierać jak Chrystus.
Mucharska rzeźba ukazuje go w statycznej pozie i zgodnie z nurtem realizmu XIX wieku z drobiazgowo oddanymi partiami ciała. Prawidłowo przedstawiono proporcje oraz fałdy szat. Rzeźbę cechuje poprawność formalna i stylistyczna.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Przedstawienie św. Piotra umieszczone po lewej stronie ołtarza głównego zostało wykonane w XIX wieku. Jest przykładem poprawnej, dbającej o oddanie detali rzeźby, która wypełniała licznie powstające w tym czasie neośredniowieczne ołtarze.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności