Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
ikonografia świętych rzeźba małopolska rzeźba ołtarzowa
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/09634
Kategoria
rzeźba
Czas powstania
XVIII wiek lub druga połowa XIX wieku (?)
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane i złocone
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Szczegółowe dzieje rzeźby ani ołtarza, w którym jest ona umieszczona nie są znane. Obecnie istniejący kościół w Zabierzowie Bocheńskim został wybudowany w latach 1878-1881 na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni wzniesionej w 1742 roku. Konsekracja murowanego kościoła odbyła się 1888 roku, dokonał jej biskup Albin Dunajewski.

Opis

Rzeźba drążona ustawiona na niewielkim, prostopadłościennym postumencie. Święty Paweł został przedstawiony całopostaciowo, w pozycji stojącej, w lekkim kontrapoście. W prawej ręce opuszczonej wzdłuż tułowia trzyma zamkniętą księgę, prawą wspiera na mieczu. Święty został przedstawiony jako dojrzały mężczyzna o wyrazistych rysach twarzy – głęboko osadzonych oczach, krótkim i wąskim nosie oraz wystających kościach policzkowych. Na głowie dłuższe, kręcone włosy w kolorze ciemnobrązowym oraz kędzierzawa broda w tym samym kolorze. Wzrok postaci skierowany przed siebie, usta nieco rozwarte. Święty Paweł jest ubrany w złocone, bogato fałdowane szaty – sięgającą ziemi suknię z długimi, wąskimi rękawami przewiązaną w pasie oraz złoty płaszcz udrapowany wokół prawej ręki. Widoczne spod szat stopy postaci są bose. Figura polichromowana, partie szat złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz główny w kościele w Zabierzowie Bocheńskim w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” został określony jako „rokokowy”. Jest to możliwe, wydaje się jednak, że może on być dziełem późniejszym, być może powstałym w XIX wieku i współczesnym obecnie istniejącemu kościołowi, który został wybudowany w latach 1878-1881 na miejscu starszej, drewnianej świątyni (z 1742). Z pewnością starszy od samej struktury ołtarza jest umieszczony w polu głównym nastawy obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem i fundatorami datowany na 1620 rok. Elementy dawnego, osiemnastowiecznego ołtarza głównego pochodzącego z poprzedniej świątyni w Zabierzowie Bocheńskim w 1991 roku wykorzystano do wzniesienia ołtarza w północnym ramieniu transeptu, w którym umieszczono współczesny krucyfiks. Parę z omawianą figurą św. Pawła stanowi rzeźba przedstawiająca św. Piotra umieszczona w niszy po prawej stronie ołtarza głównego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Szczegółowe dzieje rzeźby ani ołtarza, w którym jest ona umieszczona nie są znane. Obecnie istniejący kościół w Zabierzowie Bocheńskim został wybudowany w latach 1878-1881 na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni wzniesionej w 1742 roku. Konsekracja murowanego kościoła odbyła się 1888 roku, dokonał jej biskup Albin Dunajewski. W „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” omawiany ołtarz został określony jako „rokokowy”. Jest to możliwe, wydaje się jednak, że może on być dziełem późniejszym, być może powstałym w XIX wieku i współczesnym obecnie istniejącemu kościołowi. Parę z omawianą figurą św. Pawła stanowi rzeźba przedstawiająca św. Piotra umieszczona w niszy po prawej stronie ołtarza głównego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-56

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności