Autorem obrazu jest malarz Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego, Wizję Świętego Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu oraz Medytacje św. Augustyna z Hippony. Omawiane dzieło ufundował proboszcz Stanisław Tokarz, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940. Drewnianą ramę w przyklasztornym warsztacie stolarskim wykonał Antoni Baran.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty prostą, drewnianą ramą dekorowaną polichromią imitująca marmur. Scena udzielenia komunii św. Stanisławowi Kostce umieszczona została na tle pejzażu z widocznymi na dalszym planie zabudowaniami kościoła Opieki Matki Boskiej w Kamieniu. Na pierwszym planie ukazano z prawego profilu klęczącego św. Stanisława Kostkę, który został przedstawiony jako młody, jasnowłosy mężczyzna o chłopięcych rysach twarzy ubrany w czarne, jezuickie szaty. Głowa świętego otoczona jest świetlistym nimbem i uniesiona ku górze, usta lekko otwarte. Ręce złożone są w geście modlitwy. U stóp świętego, pośród trawy spoczywa kostur pielgrzymi. Świętemu komunii udziela ubrany w jasnozieloną szatę anioł ukazujący się pośród obłoków z prawej strony obrazu. Postać w lewym ręku trzyma złoty kielich z hostią, prawą ręką podaje jedną z hostii św. Stanisławowi. Anioł został przedstawiony jako młoda postać o delikatnych rysach twarzy i długich, lekko falowanych, jasnych włosach. Na drugim planie, za świętym, znajduje się dziewięciu klęczących ministrantów ubranych w stroje krakowskie. Kolorystyka obrazu jest jasna i utrzymana w pastelowych barwach.
Autor dzieła, Jan Molga był uczniem Ludwika Konarzewskiego i autorem licznych obrazów o tematyce sakralnej. Urodził się w 1917 roku w małopolskich Janikowicach. Malarstwa uczył się w warsztacie Ludwika Konarzewskiego w Istebnej. Po II wojnie światowej odbył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako malarz dekorator w Teatrze Ludowym oraz w Teatrze Dramatycznym. Realizował również wiele zamówień dla kościołów w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Jan Molga zmarł w 2001 roku. Obraz ilustruje epizod z życia św. Stanisława Kostki. W czasie gdy przyszły święty uczył się w Wiedniu zapadł w chorobę, podczas której miał mistyczne wizje. W jednej z nich ukazała mu się św. Barbara z dwoma aniołami, aby dać mu Komunię Świętą. Na omawianym obrazie komunii świętemu udziela anioł, a scenę umieszczono na podworcu plebanii z widoczną w tle bryłą kościoła w Kamieniu. Zadaniem Kazimierza Łataka, monografisty kościoła Opieki Matki Boskiej, św. Stanisław otrzymał rysy fundatora obrazu proboszcza Stanisława Tokarza, a postaci klęczących z tyłu chłopców w strojach krakowskich to wizerunki ówczesnych ministrantów kamieńskiej parafii: Władysława Łataka, Mieczysława Dzierwy, Józefa Kuglina, Władysława Dzierwy, Gustawa Figi, Mariana Figi, Stefana Celeja i Antoniego Wiechecia.
Dobry.
Autorem obrazu jest Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego, Wizję Świętego Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu oraz Medytacje św. Augustyna z Hippony. Omawiane dzieło ufundował proboszcz Stanisław Tokarz, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940.
Justyna Kuska, "Cudowna komunia św. Stanisława Kostki", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/cudowna-komunia-sw-stanislawa-kostki