Cudowna komunia św. Stanisława Kostki

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Kamień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
ikonografia świętych malarstwo religijne malarstwo XX wieku sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/02062
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1940 rok
Fundator
ks. Stanisław Tokarz
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 230 cm
wysokość – 340 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Autorem obrazu jest malarz Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego, Wizję Świętego Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu oraz Medytacje św. Augustyna z Hippony. Omawiane dzieło ufundował proboszcz Stanisław Tokarz, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940. Drewnianą ramę w przyklasztornym warsztacie stolarskim wykonał Antoni Baran.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty prostą, drewnianą ramą dekorowaną polichromią imitująca marmur. Scena udzielenia komunii św. Stanisławowi Kostce umieszczona została na tle pejzażu z widocznymi na dalszym planie zabudowaniami kościoła Opieki Matki Boskiej w Kamieniu. Na pierwszym planie ukazano z prawego profilu klęczącego św. Stanisława Kostkę, który został przedstawiony jako młody, jasnowłosy mężczyzna o chłopięcych rysach twarzy ubrany w czarne, jezuickie szaty. Głowa świętego otoczona jest świetlistym nimbem i uniesiona ku górze, usta lekko otwarte. Ręce złożone są w geście modlitwy. U stóp świętego, pośród trawy spoczywa kostur pielgrzymi. Świętemu komunii udziela ubrany w jasnozieloną szatę anioł ukazujący się pośród obłoków z prawej strony obrazu. Postać w lewym ręku trzyma złoty kielich z hostią, prawą ręką podaje jedną z hostii św. Stanisławowi. Anioł został przedstawiony jako młoda postać o delikatnych rysach twarzy i długich, lekko falowanych, jasnych włosach. Na drugim planie, za świętym, znajduje się dziewięciu klęczących ministrantów ubranych w stroje krakowskie. Kolorystyka obrazu jest jasna i utrzymana w pastelowych barwach.

Zarys problematyki artystycznej

Autor dzieła, Jan Molga był uczniem Ludwika Konarzewskiego i autorem licznych obrazów o tematyce sakralnej. Urodził się w 1917 roku w małopolskich Janikowicach. Malarstwa uczył się w warsztacie Ludwika Konarzewskiego w Istebnej. Po II wojnie światowej odbył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako malarz dekorator w Teatrze Ludowym oraz w Teatrze Dramatycznym. Realizował również wiele zamówień dla kościołów w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Jan Molga zmarł w 2001 roku. Obraz ilustruje epizod z życia św. Stanisława Kostki. W czasie gdy przyszły święty uczył się w Wiedniu zapadł w chorobę, podczas której miał mistyczne wizje. W jednej z nich ukazała mu się św. Barbara z dwoma aniołami, aby dać mu Komunię Świętą. Na omawianym obrazie komunii świętemu udziela anioł, a scenę umieszczono na podworcu plebanii z widoczną w tle bryłą kościoła w Kamieniu. Zadaniem Kazimierza Łataka, monografisty kościoła Opieki Matki Boskiej, św. Stanisław otrzymał rysy fundatora obrazu proboszcza Stanisława Tokarza, a postaci klęczących z tyłu chłopców w strojach krakowskich to wizerunki ówczesnych ministrantów kamieńskiej parafii: Władysława Łataka, Mieczysława Dzierwy, Józefa Kuglina, Władysława Dzierwy, Gustawa Figi, Mariana Figi, Stefana Celeja i Antoniego Wiechecia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Autorem obrazu jest Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego, Wizję Świętego Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu oraz Medytacje św. Augustyna z Hippony. Omawiane dzieło ufundował proboszcz Stanisław Tokarz, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940.

Bibliografia

Łatak Kazimierz, "Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu", Kraków 2010

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Cudowna komunia św. Stanisława Kostki", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/cudowna-komunia-sw-stanislawa-kostki

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności