Rzeźba św. Pawła została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Prawdopodobnie miecz został dosztukowany później, dlatego figura jest czasem opisywana jako rzeźba św. Piotra.
Rzeźba św. Pawła ustawiona jest na wysokim, drewnianym, prostopadłościennym cokole oraz niskiej kostce o ściętych narożach. Święty ukazany jest w postawie stojącej w silnym kontrapoście z lewą ręką złożoną na piersi i mieczem skierowanym ostrzem w dół w prawej dłoni. Święty głowę przechyla na lewe ramię, ma podłużną twarz z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, długim nosem i głęboko osadzonymi dużymi, oczami. Bujne i falowane włosy opadają na plecy i ramiona, a twarz okala gęsta broda. Apostoł ubrany jest w zieloną suknię z wąskimi rękawami oraz czerwony płaszcz zarzucony na prawe ramię i plecy z lewą połą przewieszoną z przodu przez pasek. Szaty drapowane twardo w ostre łamane fałdy. Święty ma małe, nieproporcjonalnie oddane dłonie w stosunku do całej sylwetki. Cokół polichromowany na niebiesko, miecz złocony i srebrzony.
Niestety nie jest znany autor rzeźby św. Pawła. Z pewnością wykonał on również figurę św. Sebastiana, także ustawioną we wnęce na elewacji kościoła. Święty Paweł Apostoł, czyli Szaweł z Tarsu urodził się między 5 a 8 rokiem w Tarsie, a zmarł w 63 lub 64 roku w Rzymie. Wychowywał się w Tarsie. W wieku około 16 lat przybył do Jerozolimy, gdzie został faryzeuszem. W 34 roku, będąc w drodze do Damaszku, doświadczył mistycznego spotkania z Chrystusem, które odmieniło jego dotychczasowe życie. Odtąd nazywał siebie apostołem Jezusa Chrystusa i odczytywał swoje powołanie jako wezwanie do nawracania pogan. Część podróży apostolskich odbywał w towarzystwie św. Barnaby. W trakcie swojej działalności był dwukrotnie więziony, po czym zginął śmiercią męczeńską w wieku około 60 lat. Pierwszym miejscem kultu św. Pawła był jego grób przy Via Ostiense w Rzymie, nad którym wzniesiono kapliczkę, a w 324 roku Konstantyn Wielki ufundował bazylikę, rozbudowaną i ozdobioną przez jego następców. Z czasem nad grobem świętego powstał też ołtarz, nazywany konfesją. W Polsce znajduje się 326 parafii pod wezwaniem św. Pawła, z czego w przypadku 315 jest to podwójne patrocinium dzielone ze św. Piotrem lub św. Janem Ewangelistą. W ikonografii sztuki zachodniej przedstawiany jest jako mężczyzna o pokaźnej posturze, symbolizującej moc ducha. Zwykle ukazywany jest w tunice i płaszczu, często ma kręcone włosy i długą brodę, rozdzieloną na końcu w dwa pukle. Do jego atrybutów należą zwoje Pisma Świętego, księga, krucyfiks, tkackie czółenko lub przędza (zajmował się też wyrobem namiotów), baranek, kość słoniowa i lanca. Jednak jego głównym atrybutem, ukazanym również w rzeźbie w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu jest miecz, który pojawił się w ikonografii świętego na przełomie XII i XIII wieku. Posiada on kilka znaczeń: nawiązuje do jego męczeńskiej śmierci, przypomina o prześladowaniu chrześcijan przez św. Pawła przed nawróceniem, a także symbolizuje ostrość jego teologicznej myśli.
Rzeźba św. Pawła została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Z tego samego warsztatu pochodzi również rzeźba św. Sebastiana z drugiej wnęki w elewacji kościoła.
Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-52