Św. Małgorzata Antiocheńska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
malarstwo XVIII wieku smok
Miejsce przechowywania
zwieńczenie lewego ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/12186
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Małgorzaty powstał prawdopodobnie w czwartej ćwierci XVIII wieku. Został wymieniony w inwentarzu kościoła sporządzonym w 1883 roku jako jeden z obrazów w ołtarzu bocznym wówczas pod wezwaniem Pana Jezusa.

Opis

Obraz o fantazyjnej formie zbliżonej do stojącego prostokąta z wklęsłymi bokami, wypukłym dołem i górą. W centrum kompozycji św. Małgorzata ukazana w całej postaci, frontalnie, z głową skierowaną w lewo, w kontrapoście. Lewą ręką podtrzymuje na boku otwartą księgę i liść palmy, prawą duży krzyż. Twarz ma okrągłą, o migdałowatych oczach, skierowanych w górę, wąskim nosie i pełnych ustach, okoloną brązowymi włosami opadającymi na tył głowy. Ubrana jest w białą suknię, z gorsetem w pasie oraz niebieski płaszcz przerzucony diagonalnie przez lewe ramię i zawinięty na prawym ramieniu. Na ziemi, za postacią świętej leży smok. W górnej części obrazu nadlatujące putto, które trzyma wieniec laurowy nad głową Małgorzaty. Postać ukazana na tle pejzażu.

Zarys problematyki artystycznej

Małgorzata była córką pogańskiego kapłana, ale została nawrócona na chrześcijaństwo przez swoją opiekunkę. W okresie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana rzymski namiestnik chciał ją poślubić. Małgorzata jednak wybrała wiarę. Była przez to więziona i torturowana, a zginęła przez ścięcie mieczem. Atrybutem świętej jest smok, gdyż według podań w czasie, gdy była więziona ukazał się jej Szatan pod postacią smoka. Święta trzyma w dłoni palmę męczeństwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Liczne przetarcia warstwy malarskiej, krakelury.

Streszczenie

Obraz św. Małgorzaty powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku. Małgorzata była córką pogańskiego kapłana, nawróconą na chrześcijaństwo. Odrzuciła zaloty rzymskiego namiestnika, gdyż wybrała wiarę. Była przez to więziona i torturowana, a zginęła przez ścięcie mieczem. Atrybutem świętej jest smok, gdyż według podań w czasie gdy była więziona ukazał się jej Szatan pod postacią smoka.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Małgorzata Antiocheńska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-malgorzata-antiochenska

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności