Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
krucyfiks malarstwo barokowe malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zaplecek stalli w prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/05967
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach z przedstawieniem św. Jana Nepomucena. Święty ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z przechyloną głową. Prawą dłoń, w której trzyma krucyfiks, kładzie na piersi, lewą wyciąga w bok, w dłoni trzyma liść palmy. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach skierowanych w górę, długim nosie i małych, pełnych ustach, okoloną siwą brodą i włosami. Wokół głowy ma nimb otwarty. Ubrany jest w czarną sutannę, białą komżę oraz almucję, na głowie ma czarny biret. Święty przedstawiony jest na tle pejzażu, gdzie w lewej części, w oddali ukazana jest scena zrzucenia go z mostu do rzeki Wełtawy.

Zarys problematyki artystycznej

Wszystkie obrazy umieszczone na zapleckach stalli są jednorodne pod względem formalnym i zostały wykonane zapewne przez tego samego malarza. Dzieła nawiązują do tradycji późnobarokowego malarstwa sakralnego. Sposób komponowania obrazu, upozowanie postaci, a także zastosowane środki formalne jak silny światłocień i laserunki odwołują się do malarstwa XVIII wieku.
Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Zginął zrzucony z praskiego mostu Karola do rzeki Wełtawy. Najczęściej ukazywany jest jako adorujący krucyfiks trzymany w ręku. Natomiast liść palmy stanowi symbol jego męczeńskiej śmierci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Krakelury i przetarcia powierzchni malatury, silne zabrudzenia całej powierzchni.

Streszczenie

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Zginął zrzucony z praskiego mostu Karola do rzeki Wełtawy.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności